DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 440529-0,28%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Josef de Souza: “Tanrının bana bir lütfu”

Josef de Souza: “Tanrının bana bir lütfu”

ABONE OL
10 Temmuz 2022 20:00
Josef de Souza: “Tanrının bana bir lütfu”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beşiktaş’ın deneyimli orta saha oyuncusu Josef de Souza, “Geçen sene ne kadar başarısız olsak da taraftarlarımız stadyumu daima doldurdu. Onlarsız bir şey düşünemiyorum. Onlar olmasaydı geçen yıl ligi çok daha berbat bir durumda bitirebilirdik. Onlara geçen dönem yaşatamadığımız memnunluğu, sevinci bu dönem yaşatacağımızın kelamını veriyorum” dedi.

Yeni dönem öncesinde kaptanlık pazubandını alan Brezilyalı orta saha oyuncusu Josef de Souza, siyah-beyazlı takımın Avusturya kampında Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulundu.

”KARİYERİMDE BU KADAR ÇOK ÇALIŞTIĞIMIZI HATIRLAMIYORUM”

Ağır bir kamp periyodundan geçtiklerini belirten Josef, bu çalışmanın meyvesini dönem içinde alacaklarını söyledi. Herkesin gerekli fedakarlığı gösterdiğine dikkat çeken deneyimli futbolcu “Çok çalışıyoruz. Ben mesleğimde futbola oynamaya başladığımdan beri hiçbir hazırlık kampında bu kadar fazla egzersiz yaptığımı, çalıştığımı hatırlamıyorum ki bu çok uygun bir şey. Gerek hocalarımız gerek futbolcular hepimiz fedakarlık yapıyoruz. Bu fedakarlığın, çok çalışmanın, ağır çalışmanın meyvesini de dönem başlayınca alacağımızdan hiçbir kuşkumuz yok. Şu an ekiple beraberiz. Yeni arkadaşlarımızda geliyor. Birtakım arkadaşlarımız da gelecektir ortamıza. Birbirimizi yeterli tanıyoruz. Birbirimizle vakit geçiriyoruz ve antrenmanlarda uygun çalışıyoruz. Dediğim üzere meyvesini de alacağız” halinde konuştu.

“GEÇEN YILDAN DAHA GÜZEL BİR DÖNEM GEÇİRECEĞİMİZE İNANIYORUM”

Geçen dönem gruba değerli isimlerin geldiğini, bunun da büyük bir beklenti yarattığını lisana getiren Josef, “Tabi ki sebebi aslında bunun biraz da beklentinin çok yüksek olmasıydı. Tahminen de şampiyonluğun getirdiği rehavet diyebilirim. Çok kaliteli oyuncular, çok kıymetli isimler geldi ve bu isimler büyük bir beklenti yarattı. Bu yüzden de istediğimiz başarıyı geçen sene yakalayamadık. Bu sene için konuşacak olursam önemli manada çok düzgün oyuncular, kazanma hırsı, isteği olan, başarılı olmak isteyen oyuncular grubumuza dahil oluyor. Bu sene; bu hırsla, oyuncuların kazanma isteğiyle ki futboldaki en kıymetli şey bence bu savaşma ve kazanma isteği. Geçen seneye nazaran çok daha âlâ bir dönem geçireceğimize inanıyorum” sözlerini kullandı.

“3-4-3 SİSTEMİNE ADAPTE OLUYORUZ BU SİSTEMLE ŞAMPİYON OLACAĞIZ”

Teknik yönetici Valerien Ismael’in tercih ettiği 3-4-3 dizilişiyle şampiyon olacaklarını aktaran Josef, “Kesinlikle bence biz bu sistemle en uygun yerde bitiririz ligi ki o da şampiyonluk. Sistemi düzgün anlamamız, âlâ çalışmamız lazım. Bu sistemle şampiyon oluruz. Hocamız geçen dönem, ligin sonlarında geldi. Son vakitlerde geldiği için bu sistemi, onun çalışma prensiplerini oturtmamız için kâfi vaktimiz yoktu. Ama artık hocamızla birlikte önemli manada çok düzgün bir biçimde hazırlanıyoruz. Hocamızın bu sistem özelinde bizden istediklerini güzel anlıyoruz ve bunları alana uygun yansıtıyoruz. Egzersizler özelinde söylüyorum. Bu sisteme adapte oluyoruz. Katiyetle biz bu sistemle, bu sene şampiyon olacağız ve kupayı alacağız” diye konuştu.

“HOCAMIZLA ORTAMIZDA KARŞILIKLI BİR İNANÇ BAĞIMIZ VAR”

Bir idman sonrasında teknik yönetici Valerien Ismael ile yaptığı konuşma sorulan Brezilyalı orta saha, “Çok olağan bir konuşmaydı. Hocayla oyuncu ortasında olabilecek bir konuşmaydı. Hocamızla ortamızda karşılıklı bir inanç bağlantımız var. Deneyimli bir oyuncu olduğum için kendisiyle genel olarak kampla ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Çok olağan bir konuşmaydı” dedi.

“GEDSON’A KARŞI OYNAMAK İSTEMEZDİM”

Orta alandaki forma rekabetiyle ilgili de niyetlerini paylaşan Josef de Souza, şöyle konuştu:

“Atiba ile oynayacağız. Atiba Gedson ile oynayacak. Emirhan olacak. Bir sürü orta alanımız var. Orta alanda yalnızca Gedson ile ikimizin oynayacağını söyleyemem.  Ama tabi ki Gedson hakkında konuşulacak çok fazla bir şey yok. Nitekim muazzam bir kalite, çok âlâ bir yetenek. Saha içinde esasen herkes biliyor. Saha dışında da çok eğlenceli, önemli manada çok uyumlu biri.  Portekizce konuştuğu için kendisiyle irtibatım daha rahat oluyor. Çok güzel bir çocuk. Önemli manada saha içinde de saha dışında çok profesyonel ve çok yeterli biri. Gedson’un transfer edildiğini öğrendiğimde çok memnun oldum. Zira Gedson’a karşı oynamak istemezdim. Gedson’la birlikte oynamak Gedson’a karşı oynamaktan çok daha uygun. Zira çok düzgün bir oyuncu, beni çok zorlardı.”

“ALEX TEİXEİRA KARAKTERİNİ ÇOK NET BİR BİÇİMDE GÖSTERDİ”

Yakın arkadaşı Alex Teixeira’nın gruptan ayrılması hakkında da konuşan Josef, “Alex Teixeira Türkiye’ye gelmeden evvel yaklaşık 1 yıl futbol oynamamıştı. Bunun çok büyük tesiri oldu. Burada tam adapte olmaya başlarken sakatlıklar geçirdi ve bu sakatlıklar yüzünden tam form yakalayacakken birtakım durumlarda kadrodan uzak kaldı. Olağan ki Çin’den gelmesi son vakitte Türkiye’deki sertlik manasında tahminen de sorun yaratmış olabilir. Lakin Alex önemli manada çok büyük karakter. Zati yakın arkadaşız biliyorsunuz. Brezilya’da kimi ailevi durumları var. Çok büyük problemler değil tabi ki. Şunu yapabilirdi, başı Brezilya’dayken Türkiye’ye gelip kontratını bitirip egzersizlere çıkabilirdi. Alex bunu tercih etmedi. O başım şu an burada değil deyip çok düzgün, çok onurlu bir davranışla kontratını sonlandırdı. Yani devam edebilirdi, yeterli oynayamazdı. Lakin Alex. ‘Ben şu an hazır değilim, düzgün hissetmiyorum. Faydalı olamam. Faydalı olamayacaksam da burada kontratımı sona erdireceğim’ dedi. Onu çok seviyorum. Burada da karakterini çok net bir formda gösterdi” tabirlerini kullandı.

“TARAFTARLARA GEÇEN DÖNEM İSTEDİĞİ PERFORMANSI GÖSTEREMEDİĞİ İÇİN ÇOK ÜZGÜNDÜ”

Teixeira’nın ekipte kalmasını istediğini, bu dönem performansının daha düzgün olabileceğini söylemesine rağmen yıldız oyuncunun ayrılma kararı aldığına dikkat çeken Josef de Souza, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ben Alex’in kalmasını istedim. Zira çok yakın arkadaşım ve ben meselelerin çözülebileceğini düşünen bir beşerim. Problemler her neyse Alex’in başının rahatlaması konusunda ona çok yardımcı olacağımı söyledim. Bu meseleleri çözeriz ve sen ikinci yılında, burada kendini gösterebilirsin dedim. Ancak Alex az evvel söylediğim üzere başının burada olmadığını ve bunu yapamayacağını söyledi. Taraftar konusunda çok üzgündü. Onu çok isteyen, ondan çok beklentisi olan taraftarlara geçen dönem istediği performansı gösteremediği için çok üzgündü. Bu türlü bir karar aldı. Ben ona çok hürmet duyuyorum. Önemli manada yaptığı çok büyük bir karakter örneği.”

“KAPTANLARDAN BİRİ OLMAK BENİM İÇİN BÜYÜK BİR ONUR”

Siyah-beyazlı takımda kaptanlık misyonuna getirildiği için onur duyduğunu söyleyen 33 yaşındaki orta saha, “Yani benim için aslında kaptanlık pazubandı sadece bir ayrıntı. Zira benim futbol karakterim; gençken de her vakit, oynadığım her kadroda, soyunma odasında, alanda ekip arkadaşlarımı daima motive etmek; savaşmaları, alanda işleri yoluna koymaları için her vakit onlarla konuşmaktı. Bu yüzden ben kendimi daima kaptan üzere hissediyorum zati. Lakin doğal ki Beşiktaş’ın bu onuru bana vermesi hasebiyle da müteşekkirim, teşekkür ediyorum. Atiba üzere Necip üzere kulübün bedelli simge isimleriyle birlikte, kaptanlardan biri olmak benim için büyük bir onur. Önemli manada mutluyum” dedi.

“BEN ŞU ANDA JOSEF DE SOUZA’YSAM BU, TÜRKİYE’NİN SAYESİNDE”

Türk vatandaşı olma ve ulusal grupta forma giyme isteğini yineleyen Josef, “Şu anda bu durumla ilgili bir gelişme yok. Bu isteğimi daha evvel lisana getirmiştim. Ailem de bu türlü istiyor. Bunun kolay olmadığını aslında biliyoruz. Bürokratik bir süreç. Türkiye benim için çok kıymetli ve değerli. Bana her şeyimi veren bir ülke diyebilirim. Ben şu anda Josef de Souza’ysam bu Türkiye’nin sayesinde. Türk halkı önemli manada bana çok büyük bir sevgi gösterdi. Beni çok hoş kabul etti. Bende bu sevginin karşılığını onlara vermek istiyorum. Gençlere yardım etmek istiyorum. Gerek futbolculara, gerek başka insanlara yardım ediyor, tavsiyeler veriyorum. Ulusal kadroda oynamak ve bu sevginin karşılığını Türk halkına, ulusal gruba yardım ederek vermek benim isteğim. Tabi ki bu bürokratik bir şey, kurallarla, maddelerle ilgili bir şey” halinde konuştu.

“DERBİLERDE BİR TEK BEŞİKTAŞ’A GOL ATMADIM, BU YARADANIN BANA BİR LÜTFU”

Derbilerde attığı goller hakkında niyetlerini açıklayan Josef de Souza, “Bu mevzuda İlah bana nitekim yardım ediyor. Bu manada çok müteşekkirim, daima şükrediyorum. Zira Galatasaray’a, Fenerbahçe’ye, Trabzonspor’a gol attım. Fenerbahçe’de oynarken de. Lakin Beşiktaş’a gol atmadım. Beşiktaş’a karşı golüm yok. Başakşehir’e de gol attım. Bu yüzden önemli manada bu mevzu benim için çok kıymetli bir ayrıntı. Allahın bana bir lütfu diyeyim bunun için. Tabi ki derbilerde gol atmak çok değerli. Derbiler kıymetli ayrıntılar. Yani ligin önemli manada zevkini arttıran maçlar. O yüzden derbide gol attığım için daima şükrediyorum tanrıya” diye konuştu.

“FENERBAHÇE VE GALATASARAY’A ATTIĞIM GOLLER DE DEĞERLİ FAKAT BAŞAKŞEHİR’E ATTIĞIM GOL HEPSİNİN BİR TIK ÜSTÜNDE”

2020-21 döneminde 3-2 kazandıkları Başakşehir maçında galibiyeti getiren golü kaydeden Josef de Souza, bu golün kendisi için öbür gollerinden daha üstte olduğunu söyledi. O golün şampiyonluk yarışı için ehemmiyetine dikkat çeken deneyimli oyuncu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Attığım çok değerli goller var. Fenerbahçe’ye Kadıköy’de gol attım. Fenerbahçe ve Beşiktaş formalarıyla Galatasaray’a gol attım. Bunlar önemli manada çok kıymetli ve değerli goller. Fakat benim için en değerli gol 3-2’lik Başakşehir maçındaki attığım gol. Zira o süreçte Fenerbahçe ve Galatasaray’a karşı şampiyonluk yarışında çaba içerisindeydik. Maç 2-2’ydi ve o golü atmam şampiyonluk ismine çok kıymetliydi. Fenerbahçe ve Galatasaray’a attığım goller de kıymetli fakat Başakşehir’e attığım gol hepsinin bir tık üstünde.”

“FENERBAHÇE GALATASARAY TRABZONSPOR DEPLASMANLARINDA GOL ATIP 40, 50 BİN KİŞİNİN SUSTUĞUNU GÖRMEK ÇOK FARKLI BİR DUYGU”

Brezilyalı futbolcu iç saha mı yoksa deplasman derbilerinde mi gol atmanın kıymetli olduğu sorusuna “Yani ikisi de tabi çok hoş ancak bence deplasmanda gol atmak. Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzon üzere deplasmanlarda gol atıp 40, 50 bin kişinin sustuğunu görmek, onlar susarken sevinçle bağırmak ve golü kutlamak önemli manada çok pahalı bir şey. Tabi ki kendi taraftarlarımızın önünde gol attığımdaki o Coşkuyu da hissetmek benim için çok değerli lakin deplasmanda atıp taraftarların sustuğunu görmek çok farklı bir duygu” diye karşılık verdi.

“KARİYERİMİN SONUNA KADAR BEŞİKTAŞ’TA DEVAM ETMEK İSTİYORUM”

Daha evvel Fenerbahçe’de forma giyen Brezilyalı yıldız, ileriki yıllarda Galatasaray’dan teklif gelmesi halinde karşılığının ne olacağıyla ilgili, “Şu anda 33 yaşındayım ve burada inanılmaz memnunum. Kendimi Beşiktaş’ta çok uygun hissediyorum. Tüm kadrolara hürmet duyuyorum fakat bundan sonra bu türlü bir ihtimal asla olamaz. Ben Türkiye’de Beşiktaş’ta devam edip, çok âlâ bir dönem geçirip, şampiyon devam etmek istiyorum. Buradan ayrıldığım vakit da o denli bir ihtimal olmaz zati. Hürmet duymakla bir arada tahminen Brezilya’ya dönüp Brezilya’da yetiştiğim kadroda oynayıp, orada futbolu bırakırım. Lakin Beşiktaş’ta olabildiği kadar devam etmek istiyorum tahminen de burada bırakırım. Mesleğimin sonuna kadar Beşiktaş’ta devam etmek istiyorum” halinde konuştu.

TARAFTARLARA BİLDİRİ: “GEÇEN DÖNEM YAŞATAMADIĞIMIZ MUTLUTLUĞU, BU DÖNEM YAŞATACAĞIZ”

Son olarak yeni dönem öncesinde Beşiktaşlı taraftarlara bildirisi sorulan deneyimli yıldız, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Bizi desteklemelerini istiyorum. Aslında bu hususta onlara hiçbir şey diyemiyorum, inanılmazlar. Geçen sene ne kadar başarısız olsak da stadyumu daima doldurdular. Onlarsız bir şey düşünemiyorum. Onlar olmasaydı geçen yıl ligi çok daha berbat bir durumda bitirebilirdik. Bu sene şundan emin olsunlar kendi adıma da kadrom ismine da söylüyorum. Alanda savaşan, her şeyini veren bir Beşiktaş görecekler. Bu yüzden bu sene bizi desteklemeye devam etsinler. Onlara geçen dönem yaşatamadığımız memnunluğu, sevinci bu dönem yaşatacağımızın kelamını veriyorum. Onlar için savaşacağız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.