DOLAR 15,9256 0.13%
EURO 16,7866 0.1%
ALTIN 927,34-0,10
BITCOIN 4814372,62%
İstanbul
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Göksu: İmamoğlu’nun tekrar seçilmesi mümkün değil

Göksu: İmamoğlu’nun tekrar seçilmesi mümkün değil

ABONE OL
Mayıs 18, 2022 06:00
Göksu: İmamoğlu’nun tekrar seçilmesi mümkün değil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber Küresel ekranlarında yayınlanan Buket Aydın’la Yüz Yüze programının bu haftaki konuğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi AK Parti Küme Başkanvekili ve Esenler Belediye Lideri Tevfik Göksu oldu.

Canlı yayında kendisine yöneltilen soruları cevaplayan ve değerli açıklamalarda bulunan Göksu, İBB Lideri İmamoğlu’nun oy oranının azaldığına dikkat çekerek, “İBB Lideri prestij kaybına uğradı” dedi.

YABANCILARA KONUT SATIŞI

Yabancıların konut alması için devletin tanımladığı bir şey var. Esenler’de ne kadar yabancının konut aldığını tapuya sormak lazım. Dünyanın her yerinde bir ekonomik dalgalanma var, bu alanda Türkiye kadar fedakarlık yapan diğer bir ülke var mı bilmiyorum. Birçok manada katkı üretmenin çabası içerisinde.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Esenler’deki kentsel dönüşüm Türkiye’nin en büyüğü. 2009 yılında 98 bin konutun 57 bini dönüştü. TOKİ ve Bakanlıkla bir buçuk yılda 4 bin konut ürettik. Tapuları devrettik, anahtar teslimi yapacağız. Riskli yapıları transfer ederek dönüştürdük. Riski değerli ölçüde azalttık. Yeni çalışmalarımız da var. Yakında sonuçlanacak. 12 yılda 57 bin konutu dönüştürdük.

İSTANBUL GENELİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM

İstanbul’da mahallî yönetici olsanız, iki sorunun karşılığını ararsınız. Biri sarsıntı, biri ulaşım. Zelzeleyle ilgili risk var. Bu çerçevede bir derecede bu kentin sorumlusu İBB. Artık İBB, üç yılda zelzeleyle ilgili ne yaptı diye siz de merak ediyorsunuzdur. Bilimsel, türel altlık manasında hiçbir eksik yok. Kamu binalarının yüzde 100′ yakını sarsıntıya güçlü. Sorun konutlarda. 3 yıldır bunu tartışıyoruz. İBB, bu sorun karşısında ne üretiyor? 5.8 Silivri sarsıntısı olduğunda İBB Lideri 5 yılda 100 bin konut yapacağız, dedi. Biz de bunlara nerede diye soruyoruz. Bugüne kadar İBB, Çalıştay yapmış, tsunami tabelası yapmış, internet portalı açmış.

“İBB KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ENGELLİYOR”

İstanbul’da 7 milyon konut var, 300 bin konut acil dönüşmeli. Değişik biçimlerde riskli alanlar ilan edilmiş. Yaklaşık 116 bininin inşaatı devam ediyor. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı ve AK Parti belediyeleri. CHP’li belediyeler iş üretmek yerine yapılan işe karşı çıkarlar. Zelzeleyle ilgili Türkiye’de bütçeyi birinci düşüren İBB. 257 milyon bütçe koymuş. 134 milyonu gerçekleşmiş. Reklam bütçesinin ise üzerine çıkmış. Bu kentin geleceğini, kendi meslek planlaması olarak görüyor. Bakanlığa soruyorum, İBB size riskli bölge için hiç bir müracaatta bulundu mu? AK Parti periyodunda birçok ilçede bizim ürettiğimiz konutları bile dağıtmaktan acizler. Kentsel dönüşüm için emek, yürek, sevda gerekir. Bunlarsız olmaz. İBB, İBB Lideri kendine bir meslek planlaması çizmiş. Gündeminde İstanbul yok. O makama seçildiyseniz bu kent için 3 yılda ne yaptın, diye sorarlar.

İBB’NİN ÇALIŞMALARI ENGELLENİYOR MU?

İBB’yi merkez hükümet engelleyebilir, meclis engelleyebilir. Allah aşkına bakın, Meclis çoğunluk AK Parti. Meclisi 3 yılda 6 bin 500 evrak gelmiş. İBB Liderinin engelleniyorum, hazımsızlar cümlesinden öbür bir şey duydunuz mu? Hayır. Mani nerede, İBB Meclisi’nde söyledim. Bir tane çıkın deyin de İstanbul ismine şunu yapacaktık, engellendik. Kendi amacında yüzde 8’de kalmış. Kaynak olarak üreteceğim dediği gaye de yüzde 8 oranında kalmış. Kim engelleyecek? İSKİ ve İETT artırımlarını engelleyen varsa şahsen kendisi. Suya artırım yaptık, veto etti. O denli bir kurgu yapıyor ki? Global dalgalanma var mı? Var. Ben yapmazsam hükümet yapmış olur, diyorlar. Gelir gelmez yüzde 80 su artırımı teklifiyle geldiler. Haziranda indirim yaptık, Kasımda yüzde 80 artırım teklifiyle geliyorsunuz. 2019’dan bahsediyorum. AK Parti bir vicdan hareketidir. Hiçbir vakit İBB Liderinin içinde olduğu CHP kümesi, hiçbir vakit İSKİ artırımına ‘evet’ demedi. CHP olmasaydı bunların hiçbiri çıkmazdı.

AK Parti’de 22 borçlanma teklifine CHP 20’sine hayır dedi. Mahzur, zihniyetlerinde, iş yapma kapasiteleri, hünerleri ve samimiyetleri de yok. AK Parti devrine kıyasla 3 kat fazla kaynak kalıyor. Borçlar azalmalı, mega projeler başlamalıydı. İBB Liderinin kelamı, İstanbul’da ulaşımı sorun olmaktan çıkarmaktı. 2018 yılında dünyada 8. sıradaydık. Trafik yoğunluğunda şu an dünyada birinci sıradayız.

YENİ TAKSİLERE NEDEN KARŞI?

İstanbul’da taksi sorunu mu var, plaka sorunu mu var? Taksi sorunu var. Dünyadaki taksiler yüzde 60 bizde yüzde 39 kapasiteyle çalışıyor. 443 km’den yalnızca taksimetre açtığı 150 km. Bunu yüzde 5 artırsa 300 taksi alınır, yüzde 65 alınırsa 11 bin taksi geliyor. Problem aplikasyon sorunu. Buradaki maksat plakadan para kazanmak. Taksi sorunu varsa UKOME’den arkadaşlar bin minibüsün dönüşümünü geçirdiler. Neden dönüştürmediler taksiye? Haziran ayında İstanbul’da toplu ulaşım modellemesiyle ilgili AK Parti’nin temel yaklaşımını ortaya koyan teğe tahlil paketi koyacağız.

“İMAMOĞLU, REKLAMI DÜZGÜN YAPIYOR”

İmamoğlu, reklamı âlâ yapıyor, hoş palavra söylüyor. Fazilet Durağı palavrası var. Ekrem Beyefendiyle bir kavgam yok. İstanbul halkı ismine uğraşım var. İstanbul halkı ismine seçilmiş o Mecliste en büyük kümenin lideriyim. 25 yıl bu kenti biz yönettik, bu kadar hizmeti yok sayacaksınız, ben de susacak mıyım? İstanbul halkının geleceğini yok edeceksiniz, ben susacak mıyım?

İBB LİDERİ OLMAK İSTİYOR MU?

AK Parti’de siyaset yapmayanlar AK Parti’de siyaseti anlamak konusunda sorun yaşayabilir. Meslek planlaması değil benim vazifem grubumun hakkını korumaktır. Bana bir misyon teslim edilmiş. Türkiye’nin en büyük ikinci meclisinin en büyük kümesinin lideri olarak bana bu misyon verilmiş. Bizim siyasi kültürümüzde fikri altyapı Erbakan’dan kişilik altyapımız Erdoğan’dan gelmiştir. Ben oturdum sabah 9’da başladım. Yalnızca 11’de Bakanımızla bir görüşmem vardı sonra çıktım, geldim. Benim de çalışmam gerekir.

KAFTANCIOĞLU’NUN SİYASİ YASAĞI

Bu mevzuyu hukukçular tartışmalı. Bunu siyasallaştırmak istiyorlar. İBB Lideri prestij kaybında bu sebeple bu mevzuyu gündeme taşıyorlar. Hukukçular aydınlatırsa bizi biz de öğrenmiş oluruz.

“İMAMOĞLU PRESTİJ KAYBINA UĞRADI”

İBB Lideri artık hakikatle yüzleşiyor. 2 yılı hakaretle geçirdi. Şimdiyse, 3 yıl oldu. Kelamlar verdiniz. Yerine getireceğim dediniz, pekala bu kelamları ne kadar yerine getirdiniz? Hem Karadeniz gezisinden hem de İstanbulluların gerçekle yüzleşmesinden kelam ediyorum. İBB Lideri, ‘İstanbul’da ulaşım sorun olmaktan çıkacak’ dedi. 100 bin kapasiteli otopark kelamı verildi, 40 doğum meskeni kelamı verildi. Son 3 yılda olmayan ve yeni açılan bir doğum meskeninde doğum yapan biri var mı? 40 sağlık merkezi yapacağım dedi, 1 tane yeni açılmış merkezde sağlık muhtaçlıklarını karşılayan var mı? 10 çocuk sıhhati merkezi kelamı verildi. Vatandaş soruyor, 30 adet yüzme havuzu yapılacağı söylendi. Hiçbirisi yapılmadı. Hepsi sıfır. “İstanbul birebir anda en fazla metro yapan kentiz” diyor. Bu Kadir Topbaş’ın 2014 yılındaki seçim kampanyası.

KARADENİZ GEZİSİ

İBB Liderisiniz ve herkesi toplayarak şova gidiyorsunuz. Hani israfı önleyecektiniz… Bunları kim finanse ettiniz? Tarık Balyalı, CHP Küme Sözcüsü konuşurken yüzü kızararak söyledi. O tertipleri kim hangi kaynakla yaptı? Cumhurbaşkanı adayı olmak istemesi beni ilgilendirmez. Kendisi ben ferdî masraflarımı karşıladım, başkalarını İBB verdi. İstanbul kaynaklarını nereye kullandınız? İBB Borcu 28 milyardı. Şu an borcu 58 milyar oldu. Belediye kaynağını kullanmamalıydı. İBB kaynaklarıyla Türkiye’de siyaset yapamazsın. İBB, şu anda İBB Liderinin meslek planlama merkezi ve reklam ajansı olarak çalışıyor. İmamoğlu’nun şu an tekrar seçilmesi mümkün değil.

Nagehan Hanım tartışmasına baktığınızda, bir kitlenin demokrasi kültürünü okuma fırsatı bulduk. Bir insan üzerinden bunu yapmak ne kadar gerçek? Bizim sorgulayacağımız alan kendi ortalarında tartışma değil. Biz İBB Meclisi’ndeyiz. Şunu demek lazım, parayı nereden buldu, nasıl götürdü? İBB dışında nasıl kullanırsın kaynakları? Bir hanımefendi üzerinden bu türlü bir tartışma yapılması yanlış. Bir insanın ötekileştirilmesi bunu da onların halini da ortaya koyuyor.

ATATÜRK HAVALİMANI TARTIŞMASI

Göksu, canlı yayında İmamoğlu’nun Atatürk Havalimanı’na yapılacak projenin ne olması gerektiğiyle ilgili verdiği karşılığı dinletti. Kılıçdaroğlu, bizi dinlediler, biz ortayı park yapacağız diyor. İBB Lideri biz orayı park yapacağız, diyor. İstanbul’a yapılanlar neden insanları rahatsız eder? 5.2 milyon metrekare Millet Bahçesi 132 bin ağaç, binlerce metrekare çayır oyun alanları, toplanma alanları yapılmasının kime ne ziyan var? İstanbul’a dünyanın en büyük havaalanını yaptık. Günde ortalama bin 200 uçağın kalktığı bir havalimanı yaptık. Atatürk Havalimanı’nın artık kapasiteyi kaldırmadığı biliniyor. Artık ne değişti? AK Parti burayı imara açar diye bekliyorlardı. Ağaç dikeceğiz. İstanbul Havalimanı yapılırken ağaç kesilmedi. Kömür ocaklarından boşaltılan alanlardı. 2018 yılında havaalanı kapanmadan oradaki karbondioksit emilimi 1 milyon 340 bin. Kalktıktan sonra 74 bin. Atatürk Havalimanı ziyanı 100 milyon dolar denmişti. 5 milyon nüfus için Millet Bahçesi yapılacak. CHP’nin hiçbir projeye ‘evet’ dediğini gördünüz mü? CHP’nin başında olsak hiçbir proje yoktu. Özal, bir projeye başlarken evvel ortalama solun görüşlerine bakarım, karşılarsa yaparım, konuşmuyorlarsa gözden geçiririm, kabul ederlerse iptal ederim. CHP, bu ülkeye bir çivi çakılmasını istemiyor.

İSTANBUL’DA 500 BİN MÜLTECİ VAR

50 bin civarında mülteci var ve entegrasyonda bir sorun yok. İstanbul’da 500 bin mülteci var. Sistemsiz olanları devlet, toparlayıp gönderiyor. Çabucak yanımızda beşerler ölürken Türkiye kendisini bundan başka tutamazdı. Biz onların da kaygısını çözecek büyük bir ülkeyiz. Nefret cürmü işlemek bu toprakların vicdanına yakışan bir şey değildir. Bir sistem dahilinde dönecekler. İstekli dönüşlerle ilgili önemli çalışmalar var. Bu durumla ilgili sert sözleri insani bulmuyorum. Savaş ve katliam var.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.