DOLAR 18,2052 0.02%
EURO 18,1454 0.08%
ALTIN 1.001,720,99
BITCOIN 3615890,25%
İstanbul
23°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Boşnak lider Dzaferovic: Erdoğan’ın her ziyareti bölgeyi sakinleştiriyor ve dengeliyor

Boşnak lider Dzaferovic: Erdoğan’ın her ziyareti bölgeyi sakinleştiriyor ve dengeliyor

ABONE OL
Eylül 4, 2022 21:00
Boşnak lider Dzaferovic: Erdoğan’ın her ziyareti bölgeyi sakinleştiriyor ve dengeliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Lideri Sefik Dzaferovic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 6 Eylül’de Bosna Hersek’e gerçekleştireceği resmi ziyaretin kıymetine dikkat çekerek bu ziyaretin iki ülke ortasındaki ekonomik alakaların artırılması açısından da kıymetli olduğunu söyledi.

Erdoğan’ın 6 Eylül’de Bosna Hersek’e gerçekleştireceği ziyaretin, hem Bosna Hersek hem de bölge için kıymetli olduğunu vurgulayan Dzaferovic, “Türkiye ile ilgilerimiz geçen dört yılda en üst düzeyde. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bosna Hersek’e gerçekleştireceği bu ziyaret, iki ülke ortasındaki ekonomik münasebetlerin arttırılması açısından kıymetli.” diye konuştu.

Dzaferovic, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile karşılıklı ziyaretlerimizin birçoklarında odak noktası ekonomik iş birliği üzerine oldu. Şişecam ve Natron Hayat üzere büyük Türk şirketleri, Bosna Hersek’teki en önemli firmalar ortasında yer alıyor. Türkiye ile imzaladığımız Hür Ticaret Muahedesi kapsamında Bosna Hersekli iş beşerlerine hiçbir yerde sahip olmadıkları kıymetli bir statü verildi. Türkiye bizimle ekonomik alakaları artırmak istiyor. Hedefimiz dış ticaret hacmini bir milyar dolar düzeyine çıkarmak.” diye konuştu.

“ERDOĞAN’IN BOSNA HERSEK’E YAPTIĞI HER ZİYARET SAKİNLEŞTİRİCİ VE DENGELEYİCİ BİR TESİRE SAHİP”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Dayton Barış Mutabakatı’na verdiği takviyeye işaret eden Dzaferovic, “Bosna Hersek, karşılıklı hürmete bağlı bölgesel iş birliği istiyor. Türkiye bölgeyi çok âlâ tanıyor ve bölgeye verdiği takviye büsbütün yapan istikamette. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bosna Hersek’e ve bölgeye her ziyareti sakinleştirici ve dengeleyici bir tesire sahip.” tabirini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleştireceği ziyaretin ekonomik ilgilerin yanı sıra bölge istikrarı için de değerli olduğunu söz eden Boşnak önder Dzaferovic, şunları kaydetti:

Dzaferovic, “Türkiye ve Bosna Hersek örneğinde olduğu üzere tarihi ve kültürel bağlara sahip olunduğunda, yapılacak iş birliklerinde hudutlu kalınmaz. Bosna Hersek’in iş birliği yaptığı öteki ülkeler de bulunmakta lakin Türkiye ile siyasi, ekonomik, savunma, spor, kültür, sağlık ve eğitim üzere birçok alanda iş birliklerimiz var. Türkiye, kimliğimizin temeli olan kültürel mirasların korunması, yine inşası ve onarımında da Bosna Hersek’in ana ortaklarından biri.” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP