DOLAR 18,0572 0.58%
EURO 18,2789 -0.11%
ALTIN 1.020,200,33
BITCOIN 421135-0,02%
İstanbul
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

THY’den 5 milyar dolarlık imza! 2023’te hedefe uçuracak

THY’den 5 milyar dolarlık imza! 2023’te hedefe uçuracak

ABONE OL
Ağustos 18, 2022 20:00
THY’den 5 milyar dolarlık imza! 2023’te hedefe uçuracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Hava Yolları (THY) ile Hizmet İhracatçıları Birliği (HİB) ortasında, Türkiye varışlı sağlık turistlerine uygun şartlarda ulaşım imkanı sağlamak gayesiyle “iyi niyet anlaşması” imzalandı.

Sağlık turizminde Türkiye’nin gelirini 2023’te 5 milyar dolara ulaştırmayı hedefleyen mutabakata dair imza merasimi THY Genel Müdürlük binasında gerçekleştirildi.

Törende konuşan HİB Lideri ve THY İdare Konseyi ve İcra Komitesi Lideri Ahmet Bolat, Türk Hava Yolları’nın yolcu gelirlerinin yılın birinci yarısında 2019’un tıpkı devrine nazaran yüzde 8 artarak 5,4 milyar dolara yaklaştığını, kargo gelirlerinin 2,5 katına çıkarak 2 milyar dolar düzeyini aştığını söyledi.

Hizmet İhracatçıları Birliğinin kurulduğu 2018’den bu yana güçlü bir ivme yakalayarak 3 bin üye sayısına ulaştığını lisana getiren Bolat, ortadan geçen süreçte yaşanan gelişmelerden bahsetti.

Sağlık hedefli Türkiye’yi ziyaret eden turistlerden 2021’de 1,6 milyar dolar gelir elde edildiğini, bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 68’lik artış yaşandığını anlatan Bolat, “Ancak, sağlık hizmeti ihracatından elde edilen gelir bu sayıların çok üzerindedir. Bu çerçevede, sağlık hizmeti ihracatından 2022’de 2,5 milyar dolar gelir hedeflenmektedir.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’DE ŞİFA BULAN YABANCI SAYISI KATLANARAK ARTACAK”

Ahmet Bolat, bugün gerçekleştirilen iş birliğiyle emellerinin; “sağlık gayeli gelen yabancıların Türkiye’ye rahat ulaşımını ve sağlık ihracatına katkı sunmalarını sağlamak” olduğunu söyledi.

Türk sağlık bölümünün artık tüm dünyadan turistlerin ilgi odağında olduğunu lisana getiren Bolat, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sağladığı yüksek kaliteli ve uygun fiyatlı tedaviyle Türkiye, global sağlık alanındaki yıldızını giderek daha da parlatıyor. Tam teşekküllü çağdaş hastanelerimiz ve uzman hekimlerimizle ağırladığımız sağlık turistlerimiz sıhhatlerine kavuşarak ayrıldıklarında ülkemizin adeta fahri temsilcileri olarak kesimimizin tanıtımına büyük katkı sağlıyorlar. THY olarak turizmin klâsik boyutunun dışında derinleşmesi ve sektörel açıdan çeşitlenmesi açısından da ehemmiyet taşıyan bu türlü gelişmelerin paydaşı olmaktan memnuniyet duyuyor, elimizden gelen tüm dayanağı vereceğimizi ilan ediyoruz.”

Bolat, burada Mutabakat Zaptı formunda temellerini attıkları iş birliğinin kısa müddette Türkiye’ye, sağlık dalına ve THY’ye somut yararlar sağlayacak bir hale dönüşeceğini, Türkiye’ye gelerek şifa bulan yabancı konuk sayısının katlanarak artmasına hizmet edeceğini lisana getirdi.

“2023 HİZMET İHRACATI GAYEMİZİ 120 MİLYAR DOLAR OLARAK AÇIKLAMAYI PLANLIYORUZ”

THY İdare Şurası Lideri Bolat, 2021’de hizmet ihracatından 55,2 milyar dolar gelir elde edildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Bu yıl beklediğimiz sayı 80 milyar doların üzerindedir. Türkiye’nin mal ihracatının 3’te birine yaklaşmış durumdayız. Bu yıl yapacağımız Hizmet İhracatçıları Çalıştayında 2023 hizmet ihracatı maksadımızı 120 milyar dolar olarak açıklamayı planlıyoruz. Türkiye’nin2023 turizm maksadı 53,5 milyar dolar. Bunun üzerine eğitim ve sağlık turizmini de eklediğimizde bu sayı 60 milyar dolarlara gelmektedir.

Aslında hizmet ihracatının ana motoru olarak turizm ve otelcilik hizmetleriyle birlikte 2023’deki 120 milyar dolarlık maksadın yarısına ulaşmış oluyoruz. Bunun üzerine geçen yıl 8,5 milyar dolar olan THY’nin hizmet ihracatı sayısı bu yıl 14,5 milyar dolara çıkıyor. Bu sayının seneye 18 milyar dolar civarında olmasını bekliyoruz. Başka kardeş hava yolları ile birlikte, bu sayının 2 milyar dolar olduğunu düşünüldüğünde, 20 milyar doları eklediğinizde 80 milyar dolar oluyor. Ortadan kalan 40 milyar dolara da öteki 8 bölümle birlikte çok rahat ulaşacağımızı düşünüyoruz.”

Bolat, nakliyecilik hizmetlerinden sağlanabilecek gelirlerden bahsederek, 2023’te hizmet ve mal ihracatında maksadın 400 milyar dolar olduğunu söyledi.

HİB Sağlık Hizmetleri Dal Komitesi Lideri Prof. Dr. Orhan Gazi Yiğitbaşı’nın Türkiye’ye 132 ülkeden hasta geldiği tarafındaki kelamlarını işaret ederek, “THY olarak 129 ülkeye uçuyoruz. O 3 ülkeyi bulup bir an evvel o ülkelere uçuşa başlamamız lazım.” biçiminde konuştu.

“ABD İÇİN BİR PAKET OLUŞTURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ”

Ahmet Bolat, bu yıl ABD’den Türkiye’ye gelen turist sayısının 1 milyona yakın olduğunu, beklenen 55 milyon ortasında bu sayının küçük kaldığını belirterek, “Bu sayısı eylülde ABD’de bir aktiflik yaparak birlik içerisindeki arkadaşlarımızla amacımızı 2,5 milyon olarak ilan edeceğiz. Bu kapsamda şu anda birlik içerisindeki sağlık turizmindeki arkadaşlarla bir paket oluşturmayı düşünüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sağlık turizmiyle ilgili bundan sonra daha etkin olacaklarını, yeni paketleri hayata geçireceklerini lisana getiren Bolat, bugüne kadar hasta gelmeyen ülkelere ulaşacaklarını söyledi.

“SAĞLIK İÇİN GELENLERE ÖZEL PAKET FİYATLAR YAPACAĞIZ”

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bolat, mutabakatın içeriğine ait bir soru üzerine, şu tabirleri kullandı:

“Paket fiyatlar yapacağız. Mesela sağlık turizmi için gelen hastalarımıza özel business class fiyatlarımız olacak. Ailesini getirmeyi teşvik edeceğiz. Ailesi geldiğinde ekstra indirimler olacak. Bunların ayrıntıları açıklanacak. Mesela evvelce beşerler ABD’ye tedavi olmaya gidiyordu. Orada çok kıymetli hizmetler var. Bunlardan bir tanesi check-up hizmeti. ABD’nin rastgele bir noktasından İstanbul’a 18-19 saatte kişiyi getiriyoruz. Orada bir kolonoskopi hizmet alabilmesi için 3-4 ay geçmesi lazım. Biz bu hastayı bir hafta içerisinde hem Türkiye’ye getireceğiz hem baştan aşağı tarayacağız. Bir hafta dinlenecek. Tatilini yapacak ve bir hafta sonunda analiz raporlarını alarak ülkesine dönecek. Bu o denli bir sayı olacak ki oradaki beşerler için ulaşılabilir bir sayı olacak. Bu formda farklı ülkelere farklı hizmetlerimiz olacak.”

Bolat, bu yıl HİB olarak birkaç ülkeye odaklanacaklarını, bunlar ortasında Güney Amerika’dan bir ülke ve Japonya’nın bulunabileceğini bildirdi.

Hangi ülkeye hangi sağlık hizmeti verilebileceğine odaklanarak planlamalarını yapacaklarını lisana getiren Bolat, tanıtımın değerinden bahsetti.

2023 AMACI: 1,5 MİLYON HASTA, 5 MİLYAR DOLAR GELİR

Hizmet İhracatçıları Birliği Sağlık Hizmetleri Bölüm Komitesi Lideri Prof. Dr. Orhan Gazi Yiğitbaşı da halihazırda global sağlık hizmeti ihracatı pazarının büyüklüğünün 100 milyar dolara yaklaştığını belirterek, Türkiye’nin pazar hacmi her geçen gün büyüyen ülkeler ortasında bulunduğunu söyledi.

Yiğitbaşı, “Ülkemiz, sahip olduğu gelişmiş altyapı hizmetleri, turizm bölümündeki deneyimi, tarihi, kültürel dokusu, coğrafik avantajı, sağlık hizmeti sunumu, doktor kalitesi ve şimdiki teknolojimiz üzere birçok özelliğiyle dünya sağlık hizmet ihracatında pazar önderi olabilecek pozisyonda yer alıyor.” diye konuştu.

Kendilerinin de Türkiye’nin avantajlarını en âlâ biçimde kullanarak dünyada gelişen bu potansiyelden alabilecekleri en büyük hisseye ulaşmak istediklerini lisana getiren Yiğitbaşı, bu hususta THY ile yapacakları iş birliğinin bölüme katkısının çok büyük olacağını vurguladı.

Yiğitbaşı, 2021’de Türkiye’ye sağlık emelli 643 bin hasta geldiğini ve bu kimselerden 1,6 milyar dolarlık gelir elde edildiğini kaydederek, “2022’nin birinci yarısında bu gelirin geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 71 artış gösterdiğini ülkemiz ismine memnuniyetle gözlemlemekteyiz. Kesim olarak amacımız; 2022’yi 1 milyon hasta ve 2,5 milyar dolar gelir, 2023’ü ise 1,5 milyon hasta 5 milyar dolar gelir.” tabirlerini kullandı.

“SAĞLIKTA DÜNYADA EN DEĞERLİ HİZMET SUNUCUSU OLMAYI HEDEFLİYORUZ”

Prof. Dr. Orhan Gazi Yiğitbaşı, Hizmet İhracatçılar Birliği’nin ve HİB Sağlık Komitesinin bugüne kadar hayata geçirdiği projelerden ve faaliyetlerinden bahsederek, komiteye 711 sağlık kuruluşunun üye olduğunu bildirdi.

“Sağlık hizmeti ihracatında gayemiz; dünyada en değerli hizmet sunucusu olmak, rakiplerimizden olumlu tarafta ayrışmak ve en sıkıntı olayları ülkemizde yetişmiş üstün sağlık gruplarımızla yapabilmek.” diyen Yiğitbaşı, şu açıklamalarda bulundu:

“Ülkemizi tercih eden hastaların en çok; onkoloji, organ nakli, büyük cerrahi hadiseler ve tüp bebek üzere branşlar olduğunu, bu hastaların ülkemizdeki tabip kalitesinden, gelişmiş-güncel teknolojik cihazlarımızdan ve hizmet kalitemizden mutlu kaldıklarını ülkelerine döndüklerinde ülkemizi tesirli halde tanıttıklarını da memnuniyetle gözlemlemekteyiz. 2021’de dünyanın 132 farklı ülkesinden hastaları ülkemize getirebilmemizde THY en büyük destekçilerimizden olmuştur. THY ailesine dalımız ismine teşekkür ederek, iş birliğimizin bu protokolle gelişerek devam etmesini diliyoruz.”

“AVRUPA VE OKYANUS ÖTESİ ÜLKELERDEN GELEN HASTA SAYISINDA ARTIŞ YAŞANIYOR”

HİB Sağlık Hizmetleri Bölüm Komitesi Lideri Yiğitbaşı, hangi ülkelerden daha çok hasta geldiğine yönelik soru üzerine, bilhassa Orta Doğu ülkelerinin, Irak, Libya, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Türk Cumhuriyetlerin başı çektiğini söyledi.

Yiğitbaşı, komplike ameliyatların süratlice yapılması sayesinde son yıllarda Avrupa’dan ve okyanus ötesi ülkelerden Türkiye’ye ilginin arttığını bildirdi.

Şehir hastanelerinin sağlık turizminden aldığı hisseye ait soru üzerine Yiğitbaşı, “Henüz çok erken, fakat gelecek yıllarda bu kuruluşların sağlık turizminden aldığı hisse artacaktır.” dedi.

Yiğitbaşı, Türkiye’ye gelen hastaların kişi başına bıraktığı dövizin 2 bin 250 dolar civarında olduğunu, bunun artırılması için bilhassa sağlık hizmetlerini daha güzel tanıtmaları gerektiğini kelamlarına ekledi.

İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Konuşmaların akabinde Orhan Gazi Yiğitbaşı, HİB Sağlık Hizmetleri Komitesi Lider Yardımcısı Adem Elbaşı, THY Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur ve THY Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kadaifçiler tarafından iş birliği protokolüne imzalar atıldı.

İmza merasimine HİB Turizm Bölüm Komitesi Lideri İkram Güral da katıldı.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.