DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 440529-0,28%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Numan Kurtulmuş: HDP de 6’lı masanın bir ortağıdır

Numan Kurtulmuş: HDP de 6’lı masanın bir ortağıdır

ABONE OL
20 Ağustos 2022 09:00
Numan Kurtulmuş: HDP de 6’lı masanın bir ortağıdır
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçmen listelerine ait açıklamasıyla ilgili, “Burada Yüksek Seçim Heyeti bütün bilgileri topluyor, bu bilgileri vakti zamanı geldiğinde bütün partilerle paylaşıyor. Hasebiyle sandık bilgileriyle ilgili saklı kapaklı bir şey yok. Şayet bu manada bir siyasi parti Yüksek Seçim Konseyinin elinde olmayan bilgileri topluyorsa aslında fişleme yapıyor demektir.” dedi.

Kurtulmuş, Sivas’ta Atatürk Kongre Müzesi’nde gerçekleştirilen TRT Haber yayınında gündeme ait soruları yanıtladı.

Konuşmasına, Sivas’ın, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet’i temsil eden sembol, nadide kentlerinden birisi olduğunu belirterek başlayan Kurtulmuş, kuruluşunun 21. yılını kutlayan AK Parti’nin, 20 yıldır iktidarda kalarak büyük bir muvaffakiyet hikayesi yazdığını vurguladı.

AK Parti’nin bu mühlet içinde girdiği bütün seçimlerden açık orta birinci çıkmasının dünya demokrasilerinde dahi kolay rastlanılabilir bir durum olmadığına dikkati çeken Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Bu muvaffakiyetin ardında onlarca husus sayılabilir lakin AK Parti’yi toplumsallaştıran, kitleleştiren kimi temel özellikler var. Birincisi AK Parti demokratik bir parti. Türkiye’de millet iradesinden öteki hiçbir irade önünde eğilmeyen bir siyasi parti. Bir başkası reformcu özelliğidir. Bugün Türkiye’de ortaya konmuş ekonomik, siyasal hatta tüzel ıslahatların değerli bir kısmının son 20 yılda AK Parti devrinde yapıldığına bütün milletimiz şahittir. Üçüncü değerli özelliği, Türkiye’nin çok geniş kısımlarını kapsayan, kuşatan bir partidir. Dördüncü özelliği ise derin köklerinden ilham alarak Türkiye’yi ileriye taşıyacak iradeyi ortaya koyan bir partidir. Bütün bunları yaparken de başardığı çok kıymetli bir konu var o da gönüllere girmektir. Artık bundan sonra diyoruz ki 2023 seçimlerinin kilidi, gönlüne girmeyi başardığımız milletin gönlünden düşmemeyi başaran çalışmayı ortaya koymaktır.”

“Bizim avantajımız adayımızın ortada olması”

Kurtulmuş, 2023 seçimlerinde AK Parti’nin en büyük avantajının Cumhurbaşkanı adayının muhakkak olması olduğunu belirterek “Karşı taraftan kaç tane aday çıkacak bilmiyoruz lakin altı artı birlik masanın şimdi bir adayı bile söylem edilmemiştir. Nasıl bir programla, nasıl bir gelecekle Türkiye’yi taşıyacaklarına dair en ufak bir fikirleri kamuoyu ile tartışılmamıştır. Münasebetiyle bizim avantajımız adayımızın ortada olması, geniş bir halk dayanağına sahip olması ve ayrıyeten bizim ne yapacağımızın, maksadımızın ne olduğunun açık olmasıdır. Yani yine güçlü bir Türkiye istikametinde neler yapacağını bilen, öngören bir siyasi, fikri süreklilik içerisinde yürüyoruz.” tabirlerini kullandı.

“Aslında fişleme yapıyor demektir”

Kurtulmuş, CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Yüksek Seçim Heyetinin (YSK) seçmen listeleriyle ilgili kelamlarının hatırlatılması üzerine ise şunları kaydetti:

“Bir sefer bu türlü bir açıklamayı siyaseten ciddiye almak mümkün değil. Yani Sayın Kılıçdaroğlu’nun epeydir yani neredeyse 1,5 yıldır daima yaptığı bir şey bu. Evvel biliyorsunuz memurları tehdit etti. Tarih verdi, ‘Şu tarihten itibaren attığınız imzalardan sorumlu olursunuz, hepinizi takip ediyorum’ dedi. Yani çok kıymetli bir şey söylüyorsun, söylediğin şeyi takip et. Artık Kılıçdaroğlu’na, ‘Böyle bir şey söylemiştiniz’ deseniz, ‘Ben bu türlü bir şey mi söyledim’ diyerek unutmuştur muhtemelen. Daima tehditler yaparak, kamuoyunu yanlış yönlendirerek birtakım şeyler söyledi. İnanın birkaç hafta sonra bu söylediğini de unutacaktır lakin söylenen şey acayip, garip bir şeydir. Türkiye’de demokratik olgunluğun yüksek olduğunu herkes biliyor. Burada Yüksek Seçim Heyeti bütün bilgileri topluyor, bu bilgileri vakti zamanı geldiğinde bütün partilerle paylaşıyor. Hasebiyle sandık bilgileriyle ilgili kapalı kapaklı bir şey yok. Şayet bu manada bir siyasi parti Yüksek Seçim Konseyinin elinde olmayan bilgileri topluyorsa aslında fişleme yapıyor demektir.”

Altılı masayı, “altı artı birlik masa” halinde tanım eden Numan Kurtulmuş, “İster ‘Masanın görünmez ortağı’ ister ‘Gerideki ortağı’ deyin o masanın bir ortağı da HDP’dir. Bütün Türkiye biliyor ki şayet HDP’nin dayanağı olmazsa altılı masanın rastgele bir ortak aday çıkarsalar dahi o adayın yarışa ortak olması dahi mümkün değildir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kurtulmuş, seçimlerin aday üzerinden olduğunu hatırlatarak şöyle devam etti:

“AK Parti’nin Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’dır. Bir an önce karşı tarafın da adayını tespit etmesi, onların da siyasi yarışa renk katması bakımından değerlidir. Siyasetin demokratik bir olgunlukta yer bulabilmesi için değerlidir. Fakat o denli görünüyor ki bu masada ortak aday tespiti konusunda büyük zorluklar var. Bunu kamuoyuna yansıyanlardan biliyoruz. Aday tespit edememenin gerisindeki asıl zorluk bu arkadaşların bir ortaya gelerek Türkiye için şimdi bir gelecek vizyonu ortaya koyamamış olmalarıdır. Bu manada şunu söyleyebiliriz altı artı birlik masanın ayakları artık sallanmaya, gıcırdamaya başladı.”

Kurtulmuş, seçimlerde milletin birinci cinste büyük bir oy farkıyla Recep Tayyip Erdoğan’ı tekrar Cumhurbaşkanı seçeceği kanaatinde olduğunu söyledi.

CHP’nin “helalleşme” konusuna da değinen Kurtulmuş, “Bunu farklı kanatlardan bir oy olmak için, bir siyasi gaye ile yapmıyorlarsa, içtenlikle yapıyorlarsa bundan şad oluruz. Lakin içtenlikle yaptıklarını göstermek için çok önemli bir ulusal şef devri, tek parti periyodu öz eleştirisi yapmaları gerekiyor. CHP’nin, geçmiş periyotlarda yapmış olduğu milletin özgürlüklerinin önünde tıkaç üzere duran teşebbüslerinden özür dilemesinin bir mecburilik olduğunun kanaatindeyim.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşına ait Türkiye’nin memleketler arası alanda güçlü bir ülke olduğunu ispat eden adımlar attığına işaret eden Kurtulmuş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da global liderliğini ortaya koyan ve bütün dünyada ilgili taraflar tarafından hakkaniyetle global liderliğinin teslim edildiği çok önemli uğraşlı adımlardır.” diye konuştu.

Türkiye’nin bu hususta büyük bir misyon üstlendiğini vurgulayan Kurtulmuş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve vizyonu Türkiye’nin hakikaten güçlü bir model ülke olarak ortaya çıkmasına neden oldu. Türkiye hem Ukrayna ile konuşabilen hem NATO ülkeleriyle görüşebilen hem de Rusya ile çok yakın görüşebilen bir ülke. Cumhurbaşkanımız ilgili taraflarla görüşmelerini yaparak işi belli bir noktaya getirdi.” tabirlerini kullandı.

Su, besin ve güç krizi

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in bir ortaya gelerek son noktanın konulmasıyla ilgili bir süreç kaldığını anlatan Kurtulmuş, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Ama o denli görünüyor ki bu savaşın bitmesini istemeyen, bu savaşın bitmemesi için siyasi olarak münasebetler üreten baskılar yapan birtakım ülkeler, bu savaşın uzaması için bir barış perspektifinin gerçekleşmesine müsaade etmediler. Ukrayna-Rusya savaşı devam ederken bunun birtakım yan tesirleri hatta direkt tesirleri olacak. Bunlardan birisi güç krizi. Rusya Başbakanı savaşın birinci başladığı günlerde ‘Avrupa sıkıntıyı şimdi anlamadı, biz vanayı kapattığımız vakit Avrupa’da doğal gaz iki katına çıkar’ dedi ve bir hafta sonra Avrupa’da doğal gaz iki katına çıktı.”

Türkiye’nin, tahıl koridorunun açılmasında büyük uğraşlar ortaya koyduğunu vurgulayan Kurtulmuş, dünyada kıtlık ve açlık tehlikesinin ortadan kaldırılmasında değerli bir vazife üstlendiğini söz etti.

Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde güç ve besin başta olmak üzere kriz alanlarında tahlil üretebilmek için perspektifini ortaya koyduğunu, elini taşın altına koyarak uğraş gösterdiğini lisana getirdi.

Dünyanın su, besin ve güçte problemli bir periyoda girdiğinin aşikar olduğuna dikkati çeken Kurtulmuş, Kovid-19 salgını ve gerisinden devam eden savaş nedeniyle ülkelerin bu hususta samimi bir hassaslık ortaya koymaları gerektiğini söyledi.

“Mesele Suriye rejimi ile Suriye halkı ortasında bir meseledir”

Kurtulmuş, Suriye’deki iç savaş nedeniyle Suriye halkının ve bölge ülkelerin ödediği ağır bedeller olduğunu hatırlatarak “Yaşanan bu yanlış gelişmelerden ders alarak hakikaten özgür ve demokrat bir Suriye’nin inşası için başından itibaren Türkiye’nin çabayla işin içerisinde olduğunu bir sefer daha söz etmek isteriz.” dedi.

Birçok ülkenin Suriye’ye silah göndermek yerine demokratik düzeneklerin nasıl kullanılabileceğine ait bir fikir ortaya koymaları gerektiğini belirten Kurtulmuş, “Bu manada da Suriye idaresini bu türlü bir noktaya yanlışsız bir formda yönlendirebilselerdi. Türkiye olarak hızla bu sorunun çözülebilmesi için ve Suriye halkının kabul edeceği bir tahlilin ortaya konulabilmesi için görüşlerimizi başından itibaren ortaya koyuyoruz. Sıkıntıyı güya Türkiye ile Suriye rejimi ortasında bir sıkıntıymış üzere ortaya koymak olağanüstü yanlıştır. Sorun Suriye rejimi ile Suriye halkı ortasında bir problemdir.” açıklamasında bulundu.

Kurtulmuş, problemin bu noktaya gelmesinin sorumlusunun Türkiye olmadığını vurgulayarak Suriye rejiminin halkına baskı yaptığına işaret etti.

“Suriye ve Mısır halkı bizim kardeşimizdir”

Türkiye’nin mevtten kaçan, bombalardan ve terör örgütlerinin baskılarından ve katliamlarından kaçan Suriyelilere konut sahipliği yaptığını anımsatan Kurtulmuş, şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye bu beşerlerle ekmeğini, lokmasını paylaşmıştır. Artık diyoruz ki bu sorunun süratle, hızla insani bir biçimde çözülmesi lazım. Üç temel sıkıntıyı her platformda lisana getiriyoruz. Birincisi Türkiye bu coğrafyada o bölgede terör örgütlerinin cirit atmasına müsaade etmeyecektir. O bölgede bir terör devleti kurulmasının ne Türkiye’nin ne Suriye’nin ne İran’ın ne de Irak’ın hayrına olduğunu düşünmüyoruz. Münasebetiyle orada bir terör devletinin kurulmaması lazım. Terör örgütlerinin bu manadaki faaliyetlerinin denetim altına alınması lazım. Türkiye’nin yaptığı hudut dışı operasyonların ana gayesi budur. İkincisi Suriye’nin toprak bütünlüğünün temin edilmesidir. Türkiye’nin başından itibaren büyük bir takviye verdiği ortadadır. Suriye’nin bölünmesi demek öteki bölge ülkelerin bölünmesinin kapısının aralanması demektir. Türkiye’nin komşu ülke olarak, kardeş Suriye halkının tekrar demokratik kurallar içerisinde ayağa kalkmasını ve büyük bir onarım süreci içerisinde yeni Suriye’nin demokratik iştirak temelinde kurulmasını talep ettiğimizi her platformda söylüyoruz. Suriye ve Mısır halkı bizim kardeşimizdir. Bu halklarla sorunumuz hiçbir vakit olmadı, yarın da olmayacaktır.”

EYT ile ilgili çalışmalar

EYT ile ilgili de değerlendirmede bulunan Numan Kurtulmuş, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Vatandaşın sokakta konuştuğu lakin hükümetin gündeminde, masasında olmayan hiçbir mevzu yoktur. Bildiğim kadarıyla EYT ile ilgili çalışma bakanlığın önündedir. Ümit ediyorum ki bu yıl sonu prestijiyle, net bir tarih vermek istemem, bu çalışmalar kamuoyuyla da paylaşılır. Sözleşmelilerle ilgili sıkıntı de sözleşmelilerin kadrolaşması biçiminde değil lakin sözleşmelilerin özlük haklarının kadrolularla neredeyse benzeri noktaya getirilmesi konusunda da çalışmaların yapıldığını biliyorum. Bunları açıklamak ilgili bakan arkadaşlarımıza düşer.”

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.

casino siteleri