DOLAR 18,8383 0.1%
EURO 20,3282 -1.12%
ALTIN 1.128,40-2,33
BITCOIN 440529-0,28%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Marmaris’teki felakette ikinci gün! Son dakika açıklaması: Endişelerimiz gerçek oldu…
  • 3 Sayfa Haber
  • Gündem
  • Marmaris’teki felakette ikinci gün! Son dakika açıklaması: Endişelerimiz gerçek oldu…

Marmaris’teki felakette ikinci gün! Son dakika açıklaması: Endişelerimiz gerçek oldu…

ABONE OL
23 Haziran 2022 13:00
Marmaris’teki felakette ikinci gün! Son dakika açıklaması: Endişelerimiz gerçek oldu…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmaris’teki orman yangınına havadan karadan müdahale ediliyor!

Son dakika haberi… Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün akşam saatlerinde ormanlık alanda çıkan ve rüzgarın şiddeti ile büyüyen yangını söndürme çalışmaları devam ediyor.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olay bölgesinde orman yangınına yönelik çalışmaları takip ediyor.

Marmaris’te çıkan orman yangınıyla ilgili son gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz…

“2 BİN 604 İŞÇİ, 253 ARAZÖZ, 26 SU TANKERİ VAZİFE YAPIYOR”

03.20: Orman Genel Müdürlüğü (OGM), yangına toplam 2 bin 604 işçinin, 253 arazöz, 26 su tankeri ve öteki kamu araçları ile toplam 598 araç ile müdahale edildiğini bildirdi. Ayrıyeten, sabahın birinci ışıklarıyla birlikte 20 OGM helikopteri olmak üzere 27 helikopterin ve 14 uçağın yangına müdahale edeceğinin bilgisini verdi.

‘YELKEN GÖNÜLLÜLERİ’ TAKIMI BÖLGEDE ÇALIŞMALARA KATILDI

01.45: Marmaris’te geçen yaz çıkan orman yangınında kurulan “Yelken Gönüllüleri” grubu, sloganları “Ateş beklemez” doğrultusunda yangın bölgesinde faal olarak çalışıyor. Yangının başlamasının çabucak akabinde bir ortaya gelen gönüllüler Değirmenyanı mevkiinde devam eden alevlere müdahale ederek, yangın söndürme takımlarına yardımcı oluyor.

Yelken Gönüllüleri üyesi Soner Kasap, “Dün gece saat 03.00’ten beri çalışmalara dayanak veriyoruz. Alandayız ve devam ediyoruz” dedi.

Toprak ve taş tabanda yatarak dinlenen gönüllülerden Sertaç Soğancı ise, Yelken Gönüllüleri olarak alevleri söndürmek için uğraş verdiklerini, ormanı korumak için ellerinden gelen ne varsa yapmaya hazır olduklarını tabir etti.

“ENDİŞELERİMİZ GERÇEK OLDU”

21:40 Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangınla ilgili açıklama yaptı. Kirişci şunları söyledi: 

“Neredeyse soğutma çalışma yapabileceğimiz bir noktaya geldik. Bu kaidelerin devam etmesi durumunda, hava sıcaklığının ve rüzgar suratının artmaması temennimizdir dedik lakin maalesef bu telaşımız gerçek oldu. Rüzgardaki artış ve sıcaklıktaki yükseliş yangının yine harlanmasına neden oldu.

27 helikopter, 14 uçak ile toplamda 41 hava aracı yangına müdahale ediyor. 10 gece görüşlü helikopter 4 Temmuz’da envantere dahil edilecek.

Yangın denetim altına alınmış değil. Yangını yarın denetim altına alma durumumuz olabilir.

51 haneden 151 kişinin bölgeden tahliyesi yapıldı.

(Sabotaj kuşkusu var mı?) Bizim tabi bakanlık olarak ilgili olduğumuz bir alan değil. Ancak natürel ki her vatandaşımız üzere bizim de aklımıza geliyor.

Şimdi Türkiye’nin batısında bir vilayet de olsa Muğla Marmaris’imiz sonuç itibariyle havanın kararmasına yakın olan saatler. Bu birincisi. İkincisi ise üç farklı yerde bulunuyor olması bizde de bu kuşkuları uyandırıyor.

“KANITIMIZ YOK, ARAŞTIRMALAR SÜRÜYOR”

Ama elimizde rastgele bir kanıt yok. İlgili ünitelerimiz bu bahse ait araştırmaları yapıyorlar. Bizim Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu mevzuda bir cümle kurmamız çok gerçek olmaz, zira elimizde bir kanıt yok”

YANGINLA İLGİLİ KABAHAT ÖGESİ İÇERİKLİ PAYLAŞIMLARA İŞLEM

20:13 EGM: Muğla’nın Marmaris ilçesinde meydana gelen orman yangını ile ilgili toplumsal medya platformlarında, kabahat ögesi içerikli paylaşımda bulunan hesapların yöneticisi/kullanıcısı tespit edilerek süreçlere başlanılmıştır.

YANGIN KRİZ MERKEZİ BOŞALTILIYOR

20:10 Muğla’nın Marmaris ilçesinde yangın tesirini artırarak devam ederken alevlerin tehdidi altındaki yangın kriz merkezi boşaltılıyor.

30 MESKEN TAHLİYE EDİLDİ

16:30 Alevlerin orman içindeki yerleşim alanlarına yaklaşması nedeniyle Bördübet mevkisinde bulunan 30 konutta tahliye süreçleri başlatıldı.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

13:40 Muğla Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Ender Yağcı, Marmaris ilçesinde çıkan orman yangınıyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı

11.45: Bakan Kirisci katıldığı canlı yayında “Teknolojinin verdiği bir imkan. İHA’lar ve bizim iki tip kulelerimiz var. Gerek kulelerimizden gerek İHA’larımız üzerinden aldığımız sinyal üzerine tüm teşkilatımız harekete geçti. Bu İHA manzaralarıyla saniye saniye, kare kare takip etme imkanı bulduk. Bu teknoloji artık Türkiye’de var. Bu teknolojiyi bilhassa İHA’ları yangınla ilgili yangın daha çıkmadan kullanan birinci ülke olduğumuzu da gururla, iftiharla tabir etmek isterim. Ve bunu da bu aziz milletin ziyadesiyle hak ettiğini ve bu hak ettiği teknolojiyi de Tarım ve Orman Bakanlığı olarak Orman Genel Müdürlüğümüzün kullandığını bir defa daha vurgulamak isterim.” dedi. 

OGM: DENETİM ALTINA ALINMASINDA SONA YAKLAŞILDI

11:40: Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Muğla’nın Marmaris ilçesinde dün akşam saatlerinde başlayan ve gece boyunca devam eden orman yangının denetim altına alınmasında sona yaklaşıldığını bildirdi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK’TEN PALAVRA HABER UYARISI

11.25: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik toplumsal medya hesabından “Geçmiş olsun Marmaris. Devletimiz tüm varlığıyla vatandaşlarımızın yanındadır. Yangına dakikalar içinde müdahale edilmeye başlandı. Vatandaşlarımızın yalnızca resmî açıklamaları takip etmesi değerlidir. Palavra haber yayan ve provokasyon maksatlı açıklamaların hiçbir formda dikkate alınmaması gerekir” iletisini paylaştı.

Çelik, “Yangına karadan ve havadan tüm imkanlarla müdahale eden gruplarımızın fedakarca çalışmalarına teşekkür ediyoruz. Deneyimli gruplarımızın insanüstü uğraşla çalışmaları her türlü takdiri hak etmektedir” dedi.

BAKAN KİRİŞÇİ: YANGIN BÜYÜK ÖLÇÜDE DENETİM ALTINA ALINDI

11.10:  Tarım Bakanı Vahit Kirişçi yaptığı son açıklamada “Yerde de çok hoş bir çalışma var, uyumlu da bir çalışma var. AFAD’ımızın uyumunda ahenk, ahenk başarılı bir formda yürütüldü diye… Bugünkü beklentimiz bir ölçü rüzgar da var, rüzgarın olumsuz tesiri olacak ancak en azından rutubet ve hava sıcaklığı konusunda geçtiğimiz yıla nazaran daha olumlu pozisyondayız. Temennimiz bu işin bugün neticelenmesi. Büyük ölçüde yangın denetim altına alındı diyebiliriz ancak esinti ile bir yerden öteki yere sıçraması da mümkün olabilir. Bu sabah Datça’da bir yangın çıktı, söndürüldü, Fethiye’deki yangın da belli ölçülerde denetim altına alındı.” sözlerini kullandı.

11.10: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da Marmaris’teki yangınla ilgili “Şu ana kadar 571 araç müdahale ediyor. Yangın başladığı andan itibaren toplumsal medya şeytanlığı devreye girdi, çok açık söylüyorum. Allah’tan korkmaz, milletten utanmaz bir tayfa var. Beşerler burada geceden beri uyumuyor. Onlarca helikopter, uçaklar, yerden arazözler büyük bir çaba ortaya koymaya çalışıyorlar. Bundan ne keyif alıyorlar bilmiyorum. Histeri nöbetine tutulmuş durumdalar” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangının sabotaj kaynaklı çıkıp çıkmadığının da araştırıldığını söyledi.

‘RESMİ MÜDAFAA ALANI İLAN EDİLEN BÖLGENİN YÜZDE 20’Sİ YANDI’

10.10: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Yaban Hayatı Uzmanı Dr. Yasin İlemin, alevlerin tesir ettiği alanın yapısal özelliklerine ait değerlendirmede bulundu.

İlemin, “Geçtiğimiz yaz ağustos ayında bu alanın çabucak güneyinde büyük bir yangın yaşamıştık. Yaklaşık 70 bin hektarlık bir alan yanmıştı. Bu sene de bu bölgede bir yangın başladı. Burası Bördübet Yaban Hayatı Geliştirme Alanı olarak 2020 yılında ilan edildi” dedi.

Bölgenin, 4 farklı yaban hayvanının bulunduğu yer olduğunu söyleyen İlemin, “Bu 4 yaban hayvanın burada olmasından ötürü bu bölge resmi olarak korunan alan ilan edildi. Biz bu bölgede halihazırda 2 araştırma projesi yürütüyoruz. Araştırma projemiz geçen yıl yanmış alanlardan bu bölgeye intikal etmiş yaban hayvanlarının alanı nasıl kullandığıyla ilgiliydi. Yaban hayatını takip etmek için bölgede fotokapanlarımız vardı. Gece bize imajlar gelmeye başlayınca biz çabucak alana geldik. Bu sahanın yaklaşık yüzde 20’si yanmış durumda. Alan batıdan yanarak geliyor, doğuya gerçek geliyor. Umut ediyoruz ki yüzde 30’u geçmeden bu durumu kapatırız. Yangın birinci başladığı anda duyu organları yüksek ve gelişmiş olan canlılardan kuşlar ve göğüslü hayvanlar birinci evvel dumanı duyuyor. Dumanı hissediyorlar ve dumanın aksi tarafında bu canlılar yer değiştirmeye başlıyor. Gün ağarır ağarmaz kuşlar yangının zıddı istikamete uçarak kaçıyor. Bölgede 50-60 civarında boz ayı popülasyonu var onlar da yangının aksi istikametine gidiyor. Bunun dışında alanda karakulak var. En ağır yaşadıkları alan bu sahaydı” dedi.

20 HELİKOPTER VE 14 UÇAKLA MÜDAHALE

05.48: Orman Genel Müdürlüğü, havanın aydınlanmasıyla birlikte 20 helikopter ve 14 uçaklık hava gücüyle Marmaris’teki yangına müdahaleye başladı.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye nazaran, Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisi Amazon Koyu’nda akşam saatlerinde çıkan orman yangınına yaklaşık 1600 kişi müdahale ediyor.

Gece boyuncu karadan müdahalenin yapıldığı yangında, 363 araç, 39 iş makinesi misyon yapıyor. Havanın aydınlanmasıyla birlikte de 20 helikopter ve 14 uçakla yangına müdahale edilmeye başlandı.

04.58: Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris’teki yangın bölgesinde incelemelerde bulundu.

01.22: Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD), Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına müdahale için 592’si Orman Genel Müdürlüğü çalışanı olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlardan 1393 işçi, 338 araç ve 35 iş makinesinin görevlendirildiğini bildirdi.Yangına yönelik söndürme çalışmalarına Mehmetçiğin de dayanak verdiği bildirildi. Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye nazaran, bölgede misyonlu Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ilişkin insansız hava aracı tarafından tespit edilen yangına müdahale için Muğla Valiliğinin talebi üzerine Aksaz Üs Komutanlığından su tankeri, dozer, arazöz, yangın söndürme araçları ile işçi görevlendirildi.

1600 İŞÇİ ÇALIŞIYOR

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye nazaran, Muğla’nın Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisi Amazon Koyu’nda akşam saatlerinde çıkan orman yangınına yaklaşık 1600 kişi müdahale ediyor.

Gece boyuncu karadan müdahalenin yapıldığı yangında, 363 araç, 39 iş makinesi misyon yapıyor.

BAKAN SOYLU: SABOTAJ MI YOKSA DOĞAL NEDEN Mİ DEĞERLENDİRİLİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yangın çıkış nedeniyle ilgili sabotaj kuşkularına yönelik, “Sayın Bakanımız geldikten sonra kıymetlendirme yaptık. Hem ormandaki arkadaşlarımız hem jandarma ve emniyetteki arkadaşlarımız değerlendirmelerini yapıyorlar. Sabotaj mı, yoksa doğal neden mi bunlar tespit edilecek” diye konuştu.

YANGINA BİRİNCİ MÜDAHALE 8 DAKİKA İÇİNDE YAPILDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci yangınla ilgili olarak toplumsal medya hesabı Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu tabirlere yer verdi:

Marmaris’deki yangını Yangın İdare Merkezimizden takip ediyoruz. Yangın 20.02’de başladı. 20.10’da birinci müdahale yapıldı. An itibariyle 144 arazöz, 13 dozer, 576 kahraman çalışanımız yangına müdahale ediyor. Devletimiz tüm kurumlarıyla teyakkuz halinde yangına müdahale ediyor.

CUMHURBAŞKANLIĞI İRTİBAT BAŞKANLIĞI’NDAN MANİPÜLASYON UYARISI

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı, Muğla’nın Marmaris ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangına ait, kamu nizamını amaç alan her cins dezenformasyon, provokasyon ve manipülasyona karşı resmi kanalların takip edilmesinin ehemmiyet arz ettiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Başkanlığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Marmaris’in Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisinde çıkan orman yangınına devletin tüm imkanlarıyla müdahale edildiği vurgulandı.

Açıklamada, “Marmaris’te süren ve devletimizin tüm imkanlarıyla, kurum ve kuruluşlarımızın en üst seviyede uyumuyla müdahale ettiği yangın üzerinden kamu sistemimizi gaye alan her cins dezenformasyon, provokasyon ve manipülasyona karşı resmi kanalların takip edilmesi değer arz etmektedir.” tabiri kullanıldı.

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı, Tarım Orman Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve AFAD’ın yer aldığı kriz masası oluşturularak, vatandaşların ve kamuoyunun hakikat bilgilendirmesi için anlık bilgi akışı sağlandığı vurgulanan açıklamada, “Devletimiz yanan her bir ağaç yerine yüzlerce fidan dikmekte ve ormanlarımızdaki her bir canlıyı korumak için gereken her türlü önlemi almaktadır.” görüşü aktarıldı.

TOMALARLA MÜDAHALE

Yangına müdahale için Muğla Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki 7 toplumsal olaylara müdahale aracı (TOMA) bölgeye sevk edildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarından alınan bilgiye nazaran; Marmaris’in Hisarönü Mahallesi Bördübet mevkisindeki ormanlık alanda çıkan yangın sonrası Emniyet Teşkilatına ilişkin TOMA’lar da devreye girdi.

Yangın bölgesine sevk edilen Muğla Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki 7 TOMA, söndürme çalışmalarına katılırken, etraf vilayetlerdeki 12 TOMA da destek için yola çıktı.

EVLER TAHLİYE EDİLİYOR

Rüzgarın da tesiriyle kısa müddette geniş alana yayılan yangın için bölgeye yakın vilayetlerden de itfaiye takımları sevk edildi. Çok sayıda istekli de kendi imkanlarınca gruplara dayanak olmaya çalışıyor. Güvenlik önlemleri kapsamında yangın bölgesine görevlilerin dışında kimse alınmıyor.

Alevlerin orman içindeki yerleşim alanlarına yaklaşması nedeniyle Bördübet mevkisinde bulunan 30 konutta tahliye süreçleri başlatıldı.

Evleri gezen jandarma ve polis grupları, vatandaşların dumandan ve yangından etkilenmemeleri için konutlarını boşaltmaları tarafında ihtarda bulunuyor. Vatandaşlar meskenlerini ve ahırlarda bulunan hayvanlarını boşaltmaya başladı. Kimi mahalle sakinleri ise meskenlerinin yanacağı telaşıyla gözyaşı döktü.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.

casino siteleri