DOLAR 16,5826 0.25%
EURO 17,5639 -0.07%
ALTIN 969,38-2,27
BITCOIN 343870-1,81%
İstanbul
25°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan’dan peş peşe müjdeler! Öğrencilere 2 güzel haber birden
  • 3 Sayfa Haber
  • Gündem
  • Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan’dan peş peşe müjdeler! Öğrencilere 2 güzel haber birden

Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan’dan peş peşe müjdeler! Öğrencilere 2 güzel haber birden

ABONE OL
Haziran 28, 2022 04:00
Kabine Toplantısı sonrası Erdoğan’dan peş peşe müjdeler! Öğrencilere 2 güzel haber birden
0

BEĞENDİM

ABONE OL

  • Erdoğan, 81 ilin tamamında belirlenen yurtlarda, 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri ortasında 18-25 yaş ortası gençlerin fiyatsız konaklayabileceklerini açıkladı.
  • Erdoğan, “Öğretmen adaylarımız için de müjdemiz var. Bu yıl için kelam verdiğimiz 20 bin yeni öğretmen ataması ile ilgili süreç önümüzdeki günlerde Ulusal Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılacaktır.” dedi.
  • Erdoğan, “Suriye hududunda güvenlik koridorunun eksikliklerini tamamlayarak orada yeni harekatlara başlayacağız.” tabirlerini kullandı.

Son dakika haberi… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın akabinde alınan kararları açıkladı.

Başkan Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu formda;

Terör, göç, savaş, ekonomik ve toplumsal krizler üzere hayati sınamalardan geçen bölgemizde Efes 2022 Tatbikatı dostlarımıza itimat, düşmanlarımıza endişe veren bir program olarak muvaffakiyetle icra edilmiştir. Dünyanın terörle çabasında en eski ve en tesirli ülkelerin başında geliyoruz.

‘KUŞATMA TEŞEBBÜSLERİNİ AKAMETE UĞRATTIK’

Siyasi ve insani krizlerin yükünü en fazla taşıyan ülke durumundayız. Tehditleri kaynağında ortadan kaldırma üzerine kurulan stratejimizi muvaffakiyetle uyguluyoruz. Memleketler arası platformlarda prensipli duruşumuzla farkımızı her alanda gösteriyoruz. Türkiye’yi bir yandan terör koridoruyla kimi ülkeler vasıtasıyla kuşatma teşebbüslerini akamete uğrattık, uğratmayı da sürdüreceğiz.

‘VİZYONU, GAYESİ VE PROJESİ BULUNMAYAN ÜLKELERİN İŞİ ÇOK ZOR’

Rusya-Ukrayna savaşı bir kere daha göstermiş ki, vizyonu, gayesi, projesi bulunmayan ülkelerin işi çok zordur. Son 20 yılda kurduğumuz demokrasi ve altyapının imkanlarını da kullanarak kendini farklı bir yere konumlandırmayı başarmışızdır.

Yaşadıklarımızdan çıkardığımız dersler ışığında tek millet, bayrak, vatan, devlet unsurlarına sıkı sıkıya sahip çıkarak azimle yolumuza devam edeceğiz. Vesayet ve darbe güçleriyle çabamız üzere. Terör örgütlerinin başını inlerinde ezdiğimiz hudut ötesi harekatlarımız üzere.

‘AKDENİZ VE EGE’DE GEREKEN TÜM ADIMLAR ATILACAK’

Akdeniz ve Ege’de gereken tüm adımları atmaktan asla çekinmedik, çekinmeyeceğiz. Efes 2022 Tatbikatı işte bu tablonun askeri boyutunu temsil eden bir örnek olarak muvaffakiyetle sonuçlandırılmıştır.

Rabbimden kahraman Mehmetçiğimizi, tüm güvenlik güçlerimizi hep muhafazasını ve esirgemesini niyaz ediyorum. Günümüzde savaşlar tıpkı vakitte endüstriden teknolojiye, finanstan sanat ve spora kadar her alanda veriliyor. 10 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Yerleşkesi Bilim ve Teknoloji binamızın açılış merasimine iştirak ettik.

Araştırma geliştirme faaliyetlerindeki kapasitemizi bir adım daha öteye taşıyacak derin teknoloji üssümüzün bir sefer daha ülkemize iyi olmasını diliyorum.

11 Haziran’da gittiğimiz Van’da sarsıntının akabinde adeta yine inşa ettiğimiz kentin nasıl şahlandığını görme imkanını bulduk. Bölgenin lokomotif kentini gelecekte daha ileriye nasıl taşıyacağımızı gördük.

‘HİZMETE SUNULMASINI SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ’

13 Haziran’da katıldığımız Türkiye İhracatçılar Meclisi toplantısında dal mensuplarıyla bir ortaya geldik. İhracatçılarımızın coşkusu gerçek alanda ilerlediğimizi gösterdi. Yıllık 243 milyar dolara ulaşan iş dünyamızı bir sefer daha tebrik ediyorum. Karadeniz’de keşfettiğimiz gazın birinci boru indirme ve kaynak merasimine katıldık. Türkiye’nin güç konusundaki en değerli atılımın bir an evvel insanlarımızın hizmetine sunulmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Türksat 5-B uydumuzu hizmete alma merasiminde uzay çalışmalarımızı gözden geçirdik. Dünyamızı tehdit eden iklim değişikliği konusunda pekçok devlet ve hükümet liderinin yer aldığı milletlerarası müdafaa 17 Haziran’da çevrimiçi katılarak ülkemizin yaklaşımlarını anlatma imkanı bulduk.

Ukrayna-Rusya savaşından, NATO doruğu hazırlıklarına kadar çok sayıda ülke ile telefon görüşmeleri yaptım. 

MARMARİS’TEKİ ORMAN YANGINI

Marmaris’teki yangını yakından takip ederek, tüm imkanların kullanılmasını sağladık. Gerek Tarım Bakanım Vahit Beyefendi, gerek İçişleri Bakanım Süleyman Beyefendi, hakikaten orada 5 günlük ağır çalışma ortaya koydular.

Uyumla yapılan bu çalışma içerisinde her ne kadar 5 bin hektarı aşkın bir alanda önemli bir ağaç vesaire yanmışsa da rastgele bir mevt, yaralanma olmadığı bizim teselli kaynağımız olmuştur. Artık ağır bir halde ağaçlandırma çalışmalarına girmek suretiyle bu telefatı gidermenin yollarını arayacağız.

Millete hizmet, ülkeye hizmet kaygısı olmayanların gökyüzünde helikopter arayışı üzere, uçak arayışı üzere bu çeşit zavallılarla bu ülkede siyaset yapılmaz. Biz işimizi biliyoruz, gereği neyse onu yapıyoruz. Gece gündüz demeden, bütün itfaiyecilerimiz, silahlı kuvvetlerimizin mensupları, STK’larımızla bu çalışmaları yürüterek 12 uçak 44’ü helikopter 3’ü İHA olmak üzere 60 hava aracı, 613 arasöz, 203 iş makinası, 5700’e yakın işçi, 2100’ün üzerinde gönüllülerden oluşan bir grupla müdahale edilmiştir bay Kemal. Tabi yavruların da var, ortakların da var. Onlar da ne yapıldığını böylelikle duymuş olsunlar.

Dikkat et, Muğla’da büyükşehir belediyesi sende. Sanki ne yaptınız? Ne üzere bir çalışma ortaya koydunuz? Büyükşehir belediyelerin itfaiyesi yok mu? Lakin bizler ‘burası CHP belediyesidir’ demedik. Bakanlarımızla, tüm gruplarımızla buraya indik, atılması gereken adımları yerinde aldık. Bundan sonra da olsa birebir biçimde atmaya devam ederiz.

İSPANYA’DAKİ NATO ZİRVESİ

İnşallah yarın İspanya’ya NATO doruğuna gidecek ülkemizin hak ve menfaatleri neyi gerekiyorsa onu yapacağız. PKK, YPG, FETÖ üzere mevzularda sergilenen riyakarlıkları muhataplarımızın yüzüne evrakları, bilgileri ile tabir edeceğiz.

‘KARADENİZ GAZI ÜLEMİZ İÇİN UMUT VE MORAL KAYNAĞI OLDU’

Salgınla başlayan ve Rusya-Ukrayna savaşıyla devam eden global krizin başında güç geliyor. Türkiye kimi ülkeler üzere kendisine yetecek münbit güç kaynaklarına maalesef sahip değildir. Elimizdeki hudutlu kaynakları en verimli halde kullanırken başka taraftan yerli ve yenilebilir güç sistemlerine önemli yatırımlar yapıyoruz.

Yeni kaynaklar bulmak için sahip olduğumuz 4 sondaj ve 2 sismik araştırma gemisiyle hem Karadeniz’de hem Akdeniz’de çalışmaları yapmakta kararlıyız. Yerin altında ne varsa azlığına, çokluğuna bakmayan milletimizin buyruğuna vermeyi hedefliyoruz.

Akdeniz’deki petrol arama çalışmalarımıza alenen karşı çıkan, Karadeniz’e burun kıvıran çevreler Adana’daki kuyulara Beylikova’dan da rahatsız olacaklardır lakin artık kusura bakmasınlar.

‘MAALESEF SÜRAT KESMEDEN DEVAM EDİYOR’

Küresel iktisatta yaşanan dalgalanma emtia fiyatından artışa, tedarik zincirine kırılmaya kadar tesirini sürdürüyor. Türkiye bu krizi fırsata çevirmek için tüm imkanlarını seferber etmiştir. Ülkemizi tekrar eski istikrarsızlık, güvensizlik içine sokma çabası maalesef sürat kesmeden devam ediyor.

Bugün bir yandan global krizi yeni bir kalkınma atağının kaldıracı haline dönüştürmenin, bir yandan da maruz kaldığımız atakları elemine etmenin çabası içindeyiz. Bâtın açık ambargo, içeriden ve dışarıdan tuzaklara karşın hamdolsun ülkemize diz çöktüremediler. Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla üzerine heyeti Türkiye İktisat programımızı tüm sabotajlara ve direnişlere karşın uygulamayı sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz.

‘CARİ FAZLA VEREN TİCARET İSTİKRARIMIZ VAR’

Büyüme kesintisiz devam ediyor. Cari fazla veren ticaret istikrarımız var. Turizm toparlandı. Tarımda yeterli dönem yaşadık. Endüstrimiz harıl harıl çalışıyor. Savunma endüstrimiz dünyada rüştünü ispat etmiş biçimde katlanarak gelişiyor. Konut projeleri adeta yok satıyor. Dünyanın pekçok ülkesinin finansal istikrarları yerle yeksan iken bir kısım mandacı iktisatçının Türkiye’nin üzerine adeta beton dökmeye çalışmasını esefle takip ediyoruz.

Geçmişteki krizleri, beşinci kol faaliyetiyle ülkemizin burnunu sürtme aracı olarak kullananlar, giderek daha çok hırçınlaşıyor. Palavra, iftira ve çarpıtma üzere şuraya kampanyalarda kullanılan kimi yanlışsız materyaller niyetin ve ortaya çıkan fotoğrafın kötülüğünü değiştirmiyor.

Bu bedellerin bir kısmını terörle çaba, sonlarımızın tacizinde, 15 Temmuz’da canımızla, kanımızla aslında ödedik. Bu bedellerin kimilerini tecrit edilerek ödedik. Kur faiz enflasyon üzerinden yürütülen ekonomik dalgalanmalarla ödedik. Salgın ve savaş üzere olumsuz global faktörler ödediğimiz bedellerin yükünü daha da artırmıştır.

‘MİLLETİMİZDEN BİRAZ DAHA SABIR BEKLİYORUZ’

Gelişmeler o denli bir noktaya geldi ki, bize tuzak kuranlar bizden daha fazla bedel ödeyecek duruma düştüler. Dünyayı takip eden akıl ve vicdan sahibi herkes yaşananları ve işin nereye gittiğini anlıyor, görüyor ve biliyor. Bizim görevimiz milletimize en düzgününü vermektir. Bizim için değerli olan Türkiye’nin ne durumda olduğu, insanlarımızın hangi ezaları çektiğidir.

Kur dalgalanması, enflasyonda yaşanan önemli yükseliş hepimizin canını sıkmıştır. Her ne kadar sistemi istikrara oturtmuş olsak da enflasyon yükünü bir süre daha çekeceğimiz açıktır. Milletimizden biraz daha sabır bekliyoruz. İnşallah 2023’ün Şubat ve Mart aylarından itibaren enflasyonu makul ve daha aşağı indireceğimiz düzeye çekmiş olacağız. Bu noktaya indirecekten sonra işimiz daha kolaydır.

Aldığımız önlemlerden biri TBMM’de görüşülmekte olan Ek Bütçe teklifidir. Bu yılda bütçe disiplinine ehemmiyet veren hükümet olarak temel göstergelerde soruna meydan vermedik. Yüksek enflasyonun gelir ve masraf sayılarında yol açtığı değişkenlik ek bütçe gereksinimini ortaya çıkarmıştır.

Giderlerin 880 milyar lira gelirlerin 1 trilyon 80 milyar lira arttırılması öngörülmektedir. Yılbaşında öngörülen bütçe açığı 78 milyar liraya düşmekte, kamunun borçlanma gereksinimi azalmaktadır. Bu performansın rastgele ek vergi konmadan, vergi oranları arttırılmadan sağlandığına bilhassa dikkat çekmek istiyorum.

‘2002’DE HER YÜZ LİRANIN 86 LİRASI FAİZE GİDİYORDU…’

Hükümete geldiğimiz 2002 yılında toplanan her 100 liranın 86 lirası faize gidiyordu. Bugün her 100 liranın 15 lirası faiz ödemesinde kullanılmaktadır. Ek bütçede yüzde 8,3’e gerilemektedir. Hakikat budur, gerisi lafla peynir gemisi yürütme uğraşıdır. Ek bütçenin 217 milyar lirası işçi ödemeleri, 154 milyar lirası toplumsal güvenlik kuruma yapılacak transferler, 134 milyar lirası vatandaşlarımıza elektrik, doğalgaz masrafları, 105 milyar lirası stratejik yatırımların tamamlanabilmesi, 103 milyar lira mahalli yönetimler, 45 milyar lira dezavantajlı kesitlere yardımlar, 37 milyar lirası ziraî takviyeler için kullanılacaktır.

‘YAŞLI VE ENGELLİ AYLIKLARI BAYRAM ÖNCESİ ÖDENECEK’

Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığımız tertipli ve müddetli yardım programlarından faydalanan tüm aileleri ziyaret ederek insanlarımızı dinleyecek, muhtaçlık tespiti yapacaktır. 15 milyar liralık ek bütçeye sahip, 12 ay müddetle devam edecek olan aile dayanak programının birinci ödemesini Temmuz ayında yapıyoruz. Tip 1 diabet hastası evlatlarımızla ilgili müjdemiz var. Bu teşhisle insülün tedavisi gören çocuklarımızdan 11 bin 500 bireye daima glikoz aygıtı yahut ikame aygıt temin edeceğiz. Yaşlı ve engelli bakım projelerini ulusal programa dönüştüreceğiz. Yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın konut temizliğinden şahsî bakımlarına kadar tüm mecburî muhtaçlıklarını karşılayacağız. Yaşlı ve engelli aylıkları da bayram öncesi ödenecektir.

ÖĞRETMENLERE ATAMA MÜJDESİ

Öğretmen adaylarımız için de müjdemiz var. Bu yıl için kelam verdiğimiz 20 bin yeni öğretmen ataması ile ilgili süreç önümüzdeki günlerde Ulusal Eğitim Bakanlığımız tarafından başlatılacaktır.

Ülkemizdeki mevcut 1,2 milyon öğretmenin üçte ikisi bizim devirlerimizde atanmış olacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.