DOLAR 17,8809 -0.02%
EURO 18,4590 0.06%
ALTIN 1.028,99-0,06
BITCOIN 4280423,24%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Erdoğan’dan Slovenyalı mevkidaşıyla ortak açıklama: Savunma sanayii vurgusu
  • 3 Sayfa Haber
  • Siyaset
  • Erdoğan’dan Slovenyalı mevkidaşıyla ortak açıklama: Savunma sanayii vurgusu

Erdoğan’dan Slovenyalı mevkidaşıyla ortak açıklama: Savunma sanayii vurgusu

ABONE OL
Ağustos 11, 2022 03:00
Erdoğan’dan Slovenyalı mevkidaşıyla ortak açıklama: Savunma sanayii vurgusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “(Slovenya ile) Dostluk, müttefiklik ve stratejik paydaşlık temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki devirde Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne iştirak süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki baş başa ve heyetler ortası görüşmeler ile mutabakatların imza merasiminin akabinde ortak basın toplantısı düzenledi.

Konuşmasına, Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor’u Ankara’da konuk etmekten duyduğu bahtiyarlığı lisana getirerek başlayan Erdoğan, Pahor ve heyetine “Hoş geldiniz.” dedi.

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile son olarak Mart 2021’de Antalya Diplomasi Forumu’nda bir ortaya geldiklerini ve kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini anımsatan Erdoğan, “Sayın Pahor, 15 Temmuz hain darbe teşebbüsünün ertesinde Türkiye’yi ziyaret eden birinci Avrupa Birliği ülkesi başkanı olmuştu. Dayanışmasını göstererek stratejik iştirakimizin gereğini yapmıştır. Kendilerine samimi dostlukları ve dayanakları için bir sefer daha teşekkür ediyorum. Sayın Pahor, dün 13. Büyükelçiler Konferansı’na katılarak hitapta bulundu. Bedelli deneyim ve görüşlerini büyükelçilerimizle paylaşmış oldu.” dedi.

Türkiye ile Slovenya ortasındaki diplomatik alakaların tesisinin 30. yıl dönümünü kutladıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugünkü görüşmelerinde ülkeler ortasındaki ikili alakaları detaylı formda ele aldıklarını, iş birliğinin iktisat, ticaret, sanayi, bilim, teknoloji, ulaştırma başta olmak üzere çabucak her alanda gelişmesinden ötürü duydukları memnuniyeti söz ettiklerini söyledi.

“SAVUNMA SANAYİ ALANINDA ATACAĞIMIZ PEK ÇOK ORTAK ADIM VAR”

İki başbakan sıfatıyla 11 yıl evvelki imzaladıkları Stratejik İştirak Mutabakatının ülkeler ortasındaki bağlarda çarpan tesiri yaptığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

“İkili ticaret hacmimiz geçen sene yaklaşık 2,3 milyar dolar düzeyine ulaştı. Gerçek potansiyelimizi hala tam yansıtmayan bu sayısı daha da üst taşımayı hedefliyoruz. Önümüzdeki periyotta ülkemizde düzenleyeceğimiz Türkiye-Slovenya Karma Ekonomik Komitesi’nin 9. toplantısı bu bakımdan çok çok yararlı olacaktır. İki NATO müttefiki olarak bilhassa savunma sanayi alanında atacağımız pek çok ortak adım olduğu kanaatindeyim.

Slovenya’daki en değerli altyapı projelerinden Karavanke Tüneli ve Koper-Divaca Demir Yolu inşaatında Türk müteahhitlik firmalarının yer almasından memnuniyet duyuyoruz. Şirketlerimizin karşılıklı olarak yatırımlarını arttırmasını teşvik ediyoruz. Sayın Pahor’un, DEİK’in konut sahipliğinde bugün iş dünyamızın temsilcileriyle gerçekleştirdiği yuvarlak masa toplantısı da ziyadesiyle verimli olmuştur.”

“İŞ BİRLİĞİ, BÖLGESEL BARIŞA VE İSTİKRARA BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR”

Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile Ukrayna ve Balkanlar’daki gelişmeler başta olmak üzere bölgesel ve global sorunlara ait görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Türkiye ile Slovenya ortasındaki dostça alakalar ve iş birliği, bölgesel barışa ve istikrara büyük katkılar sağlıyor. Dostluk, müttefiklik ve stratejik paydaşlık temelinde gelişen dayanışmamızın önümüzdeki periyotta Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne iştirak süreci dahil her alanda daha da güçleneceğine inanıyorum. Sayın Pahor, misyon mühleti boyunca Cumhurbaşkanı olarak toplumun tüm kesitlerini kucaklayan, samimi bir tavır sergiledi.

Lübliyana Mescidi ve İslam Kültür Merkezi’nin 2020’de faaliyete geçmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Kıymetli dostumun cami ve kültür merkezini ziyaret etmesi, Müslümanların dini bayramlarında tebrik iletisi paylaşması ve anma aktifliklerine katılması örnek bir tavırdır. Sayın Pahor’un aralık ayında vazifesini devretmesinin akabinde bir devlet adamı olarak hem ülkesine hem milletlerarası siyasete katkı vermeye devam edeceğine eminim. Sayın Cumhurbaşkanı ve heyetine huzurlarınızda ziyaretleri için bir kere daha teşekkür ediyor, dost ve müttefik Slovenya halkına şahsım ve milletim ismine selamlarımı iletiyorum.”

PAHOR’DAN İŞBİRLİĞİ VURGUSU

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor, Rusya-Ukrayna savaşına ait “Bu savaş beklenenden daha uzun sürerse, gerginlikler, tansiyon güneye Batı Balkanlara da inebilir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Pahor, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirdikleri görüşmenin akabinde düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Bu ziyaretinde Türkiye tarafından çok hoş ağırlandığını belirten Pahor, 2011’de iki ülkenin stratejik iştirak mutabakatı imzaladığını ve bu görüşmenin 18. görüşme olduğunu söyledi.

Pahor, o periyot ikili ticaretin 1 milyar avroya arttırılmasını hedeflediklerini ve bugün ticaret hacminin neredeyse iki katına ulaştığını belirterek, “(Ticaret hacmi) Amaçlarımızın de üstüne çıktı. Tıpkı vakitte ekonomik ve siyasi işbirliğimizin daha da güçlenmesi için çalışmalara devam ediyor olacağız.” dedi.

“SLOVENYA VE TÜRKİYE ÖRNEK TEŞKİL EDEBİLECEK BİR İLGİYE SAHİP”

Erdoğan ile ikili ekonomik iş birliğini konuştuklarını kaydeden Pahor, “Slovenya’da faaliyet gösteren Türk şirketlerinin yaptıkları müteahhitlik projelerini her vakit vaktinde, daha evvel belirlenen fiyatlar kapsamında, en yüksek standartlarda genelinde referans olacağız. Zira bunu sahiden hak ettiğinizi düşünüyoruz.” tabirini kullandı.

Slovenya-Türkiye’nin ikili münasebetlerinde çözemediği rastgele bir sorunun bulunmadığına işaret eden Pahor, “Hem siyasi hem ekonomik hem de öteki alanlarda örnek teşkil edebilecek bir bağlantımız olmuştur.” dedi.

Pahor, iki ülkenin görüş farklılıkları olduğu mevzuları samimi bir diyalogla çözmeye çalıştığını vurguladı.

Sorunları ortak bir biçimde aşabilmeyi yahut bunlarla birlikte yaşamayı öğrenebilmeye çalıştıklarının altını çizen Pahor, şunları kaydetti:

“Çünkü dostluk bunu gerektirir. Yalnızca stratejik iştirak değil, gerçek dostluk bunu gerektirir. ve ben de nitekim muktedir olduğum sürece bunu devam ettirmeye çalışacağım. Türkiye’yle sahiden kusursuz bağlarımız oldu. Ve şunu söyleyebilirim ki halkının büyük çoğunluğu sahiden Türkiye’yle olan bağımız ve işbirliğimizi çok olumlu bir formda pahalandırıyor. Bu noktada hürmet kıymet Cumhurbaşkanı, dostuma (Erdoğan’a) şükranlarımı iletmek isterim.”

“SLOVENYA, TÜRKİYE’Yİ UKRAYNA VE RUSYA ORTASINDAKİ ARA BULUCUK ROLÜ İÇİN TAKDİR EDİYOR”

Pahor, Erdoğan ile yaptığı görüşmede Rusya-Ukrayna savaşı ve Batı Balkanlarla alakalı bahisleri ele aldıklarını kaydederek, şöyle devam etti:

“Saygıdeğer Cumhurbaşkanına bu noktada açık diyaloğu için ve buradaki inanç temelindeki çalışmalarımız için, işbirliğimiz için teşekkürlerimi iletmek isterim. Sahiden çok açık bir halde Ukrayna Savaşı’ndan bunun sonuçlarından bahsettik. Türk ve global kamuoyuna şunu söyleyebilirim ki Slovenya, saygıdeğer Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya ortasında göstermiş olduğu orta buluculuk rolünü sahiden takdir etmektedir. Bu noktada barışı tesis etmek üzere bir zorlama yerine suçsuz bireylerin acı çekmemesi için bir arabuluculuk kelam konusu ve adil bir, barışçıl bir diyaloğun başlatılması için bir efor kelam konusu.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eylül sonunda Birleşmiş Milletler Genel Şurasının oturumlarında bir ortaya gelmek için karar aldıklarını kaydeden Pahor, “Cumhurbaşkanı’nın Batı Balkanlar’a nitekim ilgi gösterdiğini biliyorum. Bu noktada kendisine bilgeliği için teşekkür ediyorum.” dedi.

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞININ GERGİNLİĞİ BATI BALKANLARA İNEBİLİR

Pahor, bölgedeki zorlukları ve fırsatları gördüklerini lisana getirerek, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin “Pek birçoklarının aslında buradaki, Ukrayna savaşı yüzünden gözden kaçırabileceği fırsatları da görebiliyoruz aslında. Tabi ki beklenenden daha uzun sürerse bu savaş buradaki gerginlikler, buradaki tansiyon güneye Batı Balkanlar’a da inebilir. Ve bölgedeki tüm ülkeler, tüm önderlere şunu söylemek isterim. Bu bölge barışı, güvenliği, refahı hak ediyor.” sözlerini kullandı.

Erdoğan ile görüşmesinde Rusya-Ukrayna savaşına ait yaptığı teşebbüsleri ve görüşleri bildirdiğini ve bir çok konunda hemfikir olduklarını aktaran Pahor, “Bu bizim son görüşmelerimizden biri. O yüzden diyaloğunuz için, açıklığınız için, dostluğunuz için bir defa daha teşekkürlerimi tabir etmek isterim. Bu, Slovenya için çok büyük bir durum.” diye konuştu.

TÜRKİYE’YE 100. YIL TEBRİĞİ

Slovenya’nın bağımsızlığımızın 30. yıl dönümünü kutlayacaklarını belirten Pahor, Türkiye’nin de gelecek yıl 100. yıl dönümünü kutlayacağına işaret ederek, şunları söyledi:

“O yüzden öncesinden ben bu yıl dönümünüzü kutlamak isterim. Biz kısa geçmişimizde pek çok dost edindik. Türkiye bu dostlarımızdan bir tanesi. Türkiye’nin de kıymetli dostlarımızdan biri olmasından ötürü memnuniyet duyuyorum. Türkiye ve Slovenya’nın farklılıkları da var. Lakin yeniden de pek çok manada farklılık sahibi olduğumuz bir ülkeyle de bu dostluğu kurabilmiş olmamız, dostluk ve müttefiklik manasında nitekim örnek teşkil eden bir durum. Umuyorum ki bu teşebbüslerimiz muvaffakiyetle devam edecektir.”

Pahor, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelikleri manasında teşebbüslerine imkan sağladığı ve önünü açtığını için teşekkürlerini bildirerek, kelamlarını, “Bizler müttefikiz. Türkiye ve Slovenya NATO’da müttefik ve ortak ülkeler. Burada NATO’nun Ukrayna savaşı sırasında ne kadar kıymetli olduğu bir sefer daha kanıtlanmış durumda, nitekim dünyanın güvenliğine katkıda bulunan bir kuruluş olduğunu gördük.” diye tamamladı.

KAYNAK: AA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.