DOLAR 14,7443 0.04%
EURO 16,0958 -0.02%
ALTIN 923,120,94
BITCOIN 6277330,19%
İstanbul
16°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çanakkale Köprüsü açıldı! Erdoğan: Yıllık 415 milyon euro yarar sağlayacak
  • 3 Sayfa Haber
  • Ekonomi
  • Çanakkale Köprüsü açıldı! Erdoğan: Yıllık 415 milyon euro yarar sağlayacak

Çanakkale Köprüsü açıldı! Erdoğan: Yıllık 415 milyon euro yarar sağlayacak

ABONE OL
Mart 18, 2022 18:24
Çanakkale Köprüsü açıldı! Erdoğan: Yıllık 415 milyon euro yarar sağlayacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lider Erdoğan, “Türkiye orta açıklığı prestijiyle dünyanın en uzun köprüsüne sahip Japonya’yı geride bırakarak, bu alanda birinci sıraya yerleşti” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Burada yalnızca köprüden bahsetmiyoruz. Karşımızda İstanbul’u Tekirdağ ve Çanakkale üzerinden Balıkesir’e bağlayacak dev bir ulaşım projesi var. Çanakkale bugün orijinal bir geleceğe kucak açıyor. Bu projenin ekonomimize 5,3 milyar euro, istihdama 118 bin kişi, ulusal gelire 2,4 milyar euro ek katkısının olacağına işaret ediyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “1915 Çanakkale Köprüsü her bir teknik özelliğiyle de farklı manalar taşıyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

Sevgili Çanakkaleliler, bedelli konuklar. Bu tarihi günde sizleri en kalbi hislerimle muhabbetle selamlıyorum. Çanakkale Boğazına taktığımız gerdanımızın açılışını yapmak için bir ortadayız. Evvel Çanakkale şehitlerimize gittik anmamızı yaptık. 

KULE YÜKSEKLİĞİ MARTIN 18’İNİ TABİR EDİYOR

Cumhur İttifakı olarak bunu açmak bize nasip oldu. 1915 Çanakkale Köprüsü her bir teknik özelliğiyle de farklı manalar taşıyor. Kule yüksekliği 318 metre, Mart’ın 18’ini söz ediyor. 3 mart ayı 18 bugün. Orta açıklığın uzunluğu 2023 metre ise Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’ün ve o tarihe atfettiğimiz büyük amaçlarımızın remzidir işaretidir. Karşımızda dev bir ulaşım projesi var.

Ecdadımız bir asır evvel burada Çanakkale Geçilmez kelamını kanıyla tarihe nakşetmişti. Neydi o haçlı-hilal çabasıydı. Ecdadımız kınalı kuzularıyla Gazi Mustafa Kemal’in riyasetinde, Seyit Onbaşılarla evet Çanakkale Geçilmez demiş ve burada tarih yazmıştı. İşte o Çanakkale’deki çabayı verenlerin torunları olarak bugün burada mıyız? Buradayız. Fakat biz artık bugün öteki bir adım atıyoruz. 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü açıyoruz.

JAPONYA’YI GERİDE BIRAKIP BİRİNCİ SIRAYA YERLEŞTİK

Köprümüzün temelini 4 yıl evvel yeniden bir 18 Mart günü atmıştık. Güney Koreli iş ortaklarıyla birlikte kolları sıvadı, 5 binin üzerinde çalışanın geceli gündüzlü çalışmasıyla köprümüzü bugünkü açılışa hazır hale getirdi. Dünyada böylesine bir yapıtın bu kadar kısa müddette tamamlayabilecek bir diğer ülke var mıdır bilmiyorum. Türkiye orta açıklığı prestijiyle dünyanın en uzun köprüsüne sahip Japonya’yı geride bırakıp birinci sıraya yerleşti. Dünyadaki birinci 10 köprünün 3’ünün ülkemizde olduğunu hatırlatmak isterim.

BU KÖPRÜNÜN EK KATKILARI OLACAK

2,5 milyar euroluk bir yatırım bedeline sahiptir. 2,5 milyar euroluk yatırım bize ne kazandıracaktır? Ülkemizin bu yatırımla yalnızca vakitten, akaryakıt tüketiminden ve karbon salınımı azalımından çıkarı, yıllık ne olacak biliyor musunuz  415 milyon avro. Kentlerimiz ortasında inançlı konforlu, süratli bir halde yapılacak seyahatin kolaylığına, huzuruna paha biçilir mi? Bu projenin ekonomimize 5,3 milyar euro, istihdama 118 bin kişi, ulusal gelirde 2,4 milyar euro ek katkısının olacağına işaret ediyor. 

1915 Çanakkale Köprüsü’nün hangi zorluklar aşılarak bu hale getirildiğinin belgesel haline gelen öyküsünü bu akşam TRT’de seyredebilirsiniz. İnşallah bu yapıtlarımızın devamı gelecek. Burada kalmayacak. 

EN BAŞARILI ÖRNEKLERİ BİZİM DEVRİMİZDE ORTAYA ÇIKMIŞTIR

Projeden finansmana, inşaattan işletmesine kadar bu yapıtı ülkemize kazandırılmasında emeği geçen, bakanlıktan firmaya, mühendisten emekçiye kadar herkese şahsım milletim ismine teşekkür ediyorum. Çok emek sarfettiler. Biraz sonra kendilerini yanıma davet edeceğim. Çanakkale Şehitleri’nin aziz anılarını mezar taşı, anıt ve müzelerde değil, abide yapıtla boğazın üzerinde de yaşatacağız. Tüm şehitlerimizi minnetle, rahmetle, şükranla yad ediyorum. 1915 Çanakkale Köprümüz yap işlet devret modeliyle inşa ettiğimiz en son eserimizdir, inşallah devamı gelecek. Bu modelin 30 yıllık geçmişi olmakla birlikte en başarılı örnekleri bizim devrimizde ortaya çıkmıştır.

ULUSAL GELİRE KATKISI 395 MİLYAR DOLAR

Avrupa’da 3’üncü dünyada, 13’üncü sırada yer alıyoruz. ABD’nin açıkladığı 1,5 trilyon dolarlık altyapı projelerinin kıymetli bir kısmı bu modelle gerçekleştirilecek. Türkiye bu yolla ulaştırmada 37,5 milyar dolarlık yatırımı hayata geçirmiştir. Kendi kasamızdan dışardan getirmek suretiyle bunu başarmıştır. Bu periyotta yapılan projelerin ulusal gelire katkısı 395 milyar Dolar. Üretime katkısı 838 milyar dolar. İstihdama katkısı 1 milyon kişi. Şayet tıpkı yatırımları yalnızca bütçe kaynaklarıyla yapmaya kalksaydık, on yıllar boyunca beklememiz gerekecekti. Bütçeyle kamu özel iş birliğiyle yapılacaklar olarak ikiye ayırarak en kısa müddette en çok hizmeti kazandıracak yolu izledik.

DEV PROJELERİMİZ GELİR SAĞLAYAN ESERLER OLARAK KALKINMA TARİHİMİZDEKİ YERLERİNİ ALMIŞTIR

Sevgili vatandaşlarım İstanbul Havalimanı, İstanbul İzmir otoyolu, Osmangazi Köprüsü, YSS, Avrasya Tüneli, Ankara Niğde Otoyolu, Malkara Çanakkale otoyolu, 1915 Çanakkale köprüsü üzere dev projelerimiz gelir sağlayan eserler olarak kalkınma tarihimizdeki yerlerini almıştır.

Yalnızca şunu söylemekle yetinmek istiyorum. Türkiye babasının temelini attığı yapıtın bitimini torununun göreceği devirlerden aldığı dersle u modeli geliştirerek kısa müddette bitirmeyi tamamlamıştır. Garantili işletme devrinde bile kamuya kaynak aktaran bu yapıtları uzun yıllar boyunca devlete yarar sağlamayı sürdürecektir. Bütçeden tek kuruş çıkmadan tamamlanan İstanbul Havalimanı daha birinci yılında garanti yolcu sayısını aşarak kamuya 22 milyon euro ek getiri getirmiştir.

YÜZYILIN DESTANI BUGÜNLERE TAŞINDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açıklamalarından satır başları;

Cumhuriyet tarihimizin en büyük ulaştırma projelerinden biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü hizmete sunmanın haklı gururu ve memnunluğunu yaşıyoruz. Projemiz ile ülkemiz, yatırım, üretim, ihracat ve istihdamda en büyükler ortasına girmeye bir adım daha yaklaşmıştır. Ulu tarihimize mühür vuran şahaser olmuştur.

Enlerin, birincilerin ve rekorların projesi olarak simge yapılardan biri milletiyle buluşuyor. Büyük ve güçlü Türkiye resmi. Liderliğinizle ortaya çıkan tüm eserler bu resme vurulan fırça darbeleri. Trakya ile birlikte Batı Anadolu, Ege’nin sanayi, ticaret ve Turizm dalı çok daha canlanacaktır.

Feribotla saatler süren geçiş müddeti artık yalnızca 6 dakika. İmal çalışmalarındaki üstün muvaffakiyetle projemiz 1.5 yıl evvel tamamlandı. Yap işlet devret projelerinin ne kadar yararlı olduğunu global çapta gösteren hoş bir örnektir. Günlük sığ siyasi tartışmaların bilakis ulaşım ve master planlar çerçevesinde Türkiye’nin 2053 vizyonunun gerekli altyapısı şimdiden hazırlanıyor.

KORE CUMHURİYETİ BAŞBAKANI’NDAN TEŞEKKÜR

Kore Cumhuriyeti Başbakanı Kim Boo-Kyum yaptığı açıklamada, ‘Bu tarihi açılışa davet ettiğiniz için teşekkür ederim, tebrikler. Kan kardeşi ülke olarak Kore hükümeti olarak tekrar teşekkürlerimi sunmak istiyorum.’ dedi.

ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NÜN ÖZELLİKLERİ

Asya ile Avrupa kıtalarını Çanakkale Boğazı’nda birinci defa birbirine bağlayan köprü, Lapseki Şekerkaya ile Gelibolu Sütlüce mevkiinde inşa edildi. Cumhuriyet tarihinin mega projelerinden biri olan 1915 Çanakkale Köprüsü’ne, 18 Mart 2017 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temelini atmasıyla başlamıştı. 

YÜKSEKLİĞİ EYFEL’İ GEÇTİ

Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanıldığı gün olan 18 Mart’ı simgeleyen 318 metrelik yüksekliğiyle 1915 Çanakkale Köprüsü’nün kuleleri, Fransa’nın başşehri Paris’in simgesi olan ve 300 metre yüksekliğe sahip Eyfel Kulesi’ni geçti.

SEYİT ONBAŞI SİMGESİ

1915 Çanakkale Köprüsü’nün ayakları 318 metrelik yüksekliğiyle 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ni simgeliyor. Çanakkale Savaşı kahramanlarından Seyit Onbaşı’nın sırtında taşıdığı top mermisini sembolize eden, 4 kulenin de zirvesinde yer alacak, her biri 75 ton tartısında ve 20,5 metre yüksekliğindeki 4 top mermisi figürünün montajı ise sürüyor.

TELLERİ DÜNYAYI 4 KEZ DOLAŞIR 

“En”lerin projesi olarak anılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün ana kablosunda dünyanın etrafını 4 defa dönebilen 162 bin kilometrelik tel kullanıldı. Kule kesonları alan olarak kıyaslandığında bir futbol alanı büyüklüğünü kapsarken köprüde kullanılan 227 bin metreküplük beton ile 100 metrekarelik 5 bin 900 adet dairenin yer aldığı 25 bin nüfuslu bir ilçe kurulabiliyor.

YATIRIM FİYATI 2 MİLYAR 545 MİLYON EURO

Üretime tesiri 5 milyar 362 milyon Euro olan projenin yatırım bedeli ise 2 milyar 545 milyon Euro. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün imalinde, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü vazifelilerinin yanı sıra yaklaşık 5 bin 100 işçi ve 740 iş makinesi çalıştı.

Her biri 45 metre genişliğinde, 48 metre uzunluğunda ve 700 ton tartısındaki tabliye bloklarının bağlanacağı askı halatlarının ana halatlara montaj süreci 6 Temmuz 2021’de başlamıştı. 12 Aralık 2021’de de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle, Asya ve Avrupa’daki kule ayaklarının orta açıklığına son tabliye bloğu yerleştirilmişti.

1,5 YIL ERKEN TAMAMLANDI

5.5 yıl olarak planlanan köprü 4 yılda bitti. Yap-işlet-devret projesi olan 1915 Çanakkale Köprüsü’yle devletin kasasından da bir kuruş çıkmadı. İşletmesi 2034 yılına kadar sürecek 1915 Çanakkale Köprüsü 32 bloktan oluşuyor ve ayak yüksekliği 318 metre olarak belirlendi. 

PROJE İLE YILLIK 415 MİLYON EURO TASARRUF

Projede yaklaşık 5 bin 100 işçi ve 740 adet iş makinesi çalıştı. Vakitten 382 milyon euro, akaryakıt tüketiminden 31 milyon 300 bin euro ve 3 bin 234 ağaca eş kıymet karbon salınımdaki azalmayla, çevresel olarak 1 milyon 900 bin euro tasarruf edilecek.  Böylelikle toplam tasarruf fiyatı yıllık 415 milyon euroya ulaşacak. Dev projenin yıllık istihdama tesiri ise direkt ve dolaylı olarak 118 bin kişi olduğu açıklandı.

ARA 6 DAKİKAYA DÜŞECEK

Marmara ile Trakya’dan Çanakkale ve Ege Bölgesi’ne gelen tatilciler, yaz döneminde her yıl uzun araç kuyruklarından şikayet ediyordu.  Kışın ise hava durumu koşulları sebebiyle kimi vakit feribot seferleri olmuyordu. Köprünün tamamlanmasıyla Çanakkale Boğazı’nı geçiş mühleti 6 dakikaya düştü. 

İstanbul’un, Avrupa ve Anadolu ortasında üstlendiği ağır transit Trafik yükünün hafiflemesi hedeflenirken, Batı Anadolu boyunca hala İstanbul merkezli Batı-Doğu aksı üzerinde ağırlaşan trafik yükü Marmara Denizi’nin batı kıyısından güney tarafına hakikat dengeleneceği öngörülüyor. 

AVRUPA’DAN TÜRKİYE’NİN GÜNEYBATISINA KESİNTİSİZ ERİŞİM

Toplam 324 kilometrelik uzunluğa sahip olan Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesinin 4,6 kilometrelik kısmını 1915 Çanakkale Köprüsü, 83,4 kilometrelik kısmını ise Malkara-Çanakkale ortasındaki otoyol oluşturuyor. Proje Malkara yerleşiminin güneyinden ve Şarköy ilçesinin batısından geçtikten sonra güneybatıya yönelerek Evreşe ilçesinin doğusundan Gelibolu Yarımadası’na ulaşıyor.

Gelibolu’nun kuzeyinden geçerek ilerleyen otoyol, Sütlüce – Şekerkaya mevkileri ortasında yer alan 1915 Çanakkale Köprüsü ile Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkiine ulaşıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanmasıyla, Marmara Bölgesi ile Kuzey Ege’yi birbirine bağlıyor. Kınalı- Tekirdağ- Çanakkale- Savaştepe Otoyolu Projesi’nin bitmesiyle de Avrupa’dan Türkiye’nin güneybatısındaki endüstriyel bölgelere kesintisiz erişim sağlanmış oluyor.

Çanakkale’de tarihe geçen kareler!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu Açılışını yaptı.

GALERİYE GİT

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.