DOLAR 14,7443 0.04%
EURO 16,0958 -0.02%
ALTIN 923,120,94
BITCOIN 627236-1,76%
İstanbul
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Kurum Fransa’da yatırımcılara seslendi: Bu alanda Çin’den sonra dünyada ikinciyiz
  • 3 Sayfa Haber
  • Ekonomi
  • Bakan Kurum Fransa’da yatırımcılara seslendi: Bu alanda Çin’den sonra dünyada ikinciyiz

Bakan Kurum Fransa’da yatırımcılara seslendi: Bu alanda Çin’den sonra dünyada ikinciyiz

ABONE OL
Mart 16, 2022 22:00
Bakan Kurum Fransa’da yatırımcılara seslendi: Bu alanda Çin’den sonra dünyada ikinciyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cannes’da düzenlenen MIPIM Fuarı’na katılan Bakan Kurum, yatırımcılarla kahvaltıda buluştu

Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen MIPIM Fuarı’na katılan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, yerli ve yabancı yatırımcılarla kahvaltıda buluştu. Türkiye’deki yatırım potansiyel ve fırsatlarını anlatan Bakan Kurum, yabancı yatırımcılarla ilgilerin daha yeterli yönetilebilmesi için ülkelerdeki Türk Büyükelçilikleri bünyesinde Etraf Şehircilik Müşavirlikleri kuracaklarını açıkladı.

Dünya gayrimenkul dalını 31. defa bir ortaya getiren Milletlerarası Gayrimenkul Fuarı MIPIM, dün kapılarını yatırımcılara açtı. 15-18 Mart tarihlerinde Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen fuar, 100 farklı ülkeden 600 kent ve lokal idaresinden toplam 500 milyar dolarlık varlığı yöneten binlerce gayrimenkul profesyonelini ağırlıyor. Türkiye ise bu yıl fuara yenilenen İstanbul Çadırı ile katıldı. Geçmiş yıllara nazaran daha görünür bir noktada konumlanan çadır birinci günden ağır ilgiyle karşılaştı. Proje maketleri yerine “dijital tanıtım”ların yer aldığı İstanbul Çadırı, Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) öncülüğünde kuruldu.

MIPIM Fuarı’na katılan Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul Çadırı’nın açılışı öncesi yerli ve yabancı yatırımcılarla kahvaltıda buluştu.

Pandemi sebebiyle MIPIM fuarının son iki yıl düzenlenemediğini hatırlatan Bakan Murat Kurum, Emlak Konut’un genel müdürlüğü misyonunu ifa ettiği yıllarda da fuarı çok önemsediğini ve katılmaya uğraş gösterdiğini kaydederek, “Ülkemizi de sivil toplum örgütlerimizle, GYODER’imizle, ülkemizdeki yatırımcılarla en düzgün formda temsil etme çabası içerisinde olurduk. Bu yıl da GYODER Başkanlığımız, ülkemizde yatırım yapan 100’ü aşkın kuruluşumuzla, belediyelerimizle, tekrar TOKİ’miz, Emlak Konut’umuz ve Vilayetler Bankamızla birlikte MIPIM’de ülkemizi en düzgün biçimde temsil etmeye çalışıyoruz.” dedi.

“BÖLGENİN İTİMAT VE İSTİKRARINI ÖNDE TUTTUK”

“Ülkemizin jeopolitik durumu ve bölgemizde yaşananlar sebebiyle bölgenin inanç ve istikrarını her şeyden önde tuttuk.” diyen Bakan Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemiz 20 yıldır istikrar abidesi olmuştur. Gerek G20’de gerek OECD içerisinde her vakit birinci 3’lerde ve birinci 5’lerde yer almıştır. Yalnızca gayrimenkul bölümünde değil çabucak hemen her alanda Türkiye büyümeye devam etmektedir. Her vakit yatırımcıyı müdafaa, kollama ve haklarını gözetmeyi öncelikli gördük. Bu anlayıştan da hiçbir vakit taviz vermedik. Halka arzlara baktığınızda örneğin Emlak Konut’un halka arzında paylarının yüzde 80’ini yabancı yatırımcı almıştır. Her toplantılarda da memnuniyetlerini lisana getirmişlerdir.” sözlerini kullandı.

100’ü aşkın ülkenin, 600 kentin tanıtıldığı fuarda 25 bin yatırımcının yer aldığını, bu sebeple fuarın çok değerli olduğunu vurgulayan Murat Kurum, Rusya-Ukrayna sürecinde Türkiye’nin tüm dünya ülkeleriyle bir ahenk içerisinde olduğunu gösterdiğini, Türkiye’nin süreci koordine eden, dostluk ilgilerini alana yansıtan, bölgede barışın ve huzurun kalıcı olması ismine gayret eden bir ülke durumunda durduğunu ve durmaya devam edeceğini belirtti.

TÜRK MÜTEAHHİTLERDEN 67 ÜLKEDE 384 PROJEYLE 29,3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

İnşaat kesiminde Türkiye, dünya ikincisi…

İnşaat dalında Türkiye’nin dünyada Çin’den sonra ikinci sırada bulunduğunun altını çizen Kurum, kelamlarını şu formda sürdürdü:

“ÇEVRE ŞEHIRCİLİK MÜŞAVİRLİKLERİ KURUYORUZ”

Fırsatların yalnızca konut, ticaret ve AVM üzere gayrimenkul bölümünde değil, birçok toplumsal ömür alanlarında da bulunduğunu ve buralarda da kıymetli yatırımlar olduğunu lisana getiren Bakan Murat Kurum, “Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Geçen yıl yüzde 11 ile rekor kırmış bir ülke ve büyümeye devam edecek. Nüfus artmaya devam edecek. Hasebiyle kentlerin de bu manada altyapısının ve üstyapısının güçlendirilmesi gerekiyor. Yalnızca konut ve ticarette değil, eğitimde, sanatta, kültürde, endüstride, turizmde tüm alanlarda tüm kesimlerde bu fırsatlar var. Ülkemiz, kentlerimiz yabancı yatırımcılar açısından da yüksek potansiyel içeriyor. Natürel bu fırsatı değerlendirebilmek hedefiyle da her geçen gün projelerimizi artırmaya devam ediyoruz.” biçiminde konuştu.

Bu bağlantıların daha uygun yönetilebilmesi için yurt dışında Etraf Şehircilik Müşavirlikleri kuracakları bilgisini veren Murat Kurum, bu müşavirliklere ait şu bilgileri verdi:

“Büyükelçilik bünyesinde yabancı yatırımcıların bağlarını daha yeterli yönetebilmeleri Türkiye’deki fırsatlarda haberdar olabilmeleri tekrar tıkandıkları yerde bu manada gerek büyükelçiliklerimiz gerek konsolosluklarımızın her türlü takviyesi verdiğini ve vermeye devam edeceğini tabir etmek isterim. Birinci etapta biz Etraf Şehircilik Müşavirliği olarak ABD, Belçika, Fransa, İsviçre, Kenya ve Katar üzere ülkelerde inşallah önümüzdeki aylarda müşavirlerimizi göndereceğiz. Ardından de öbür ülkelere müşavirlerimizi göndermek suretiyle Türkiye’nin dünyaya sunduğu fırsatlardan artık küçülen dünyada herkesin istifade etmesini sağlayacağız.”

“TOKİ ELİYLE 1 MİLYON 200 BİN TOPLUMSAL KONUT ÜRETTİK”

“Gerek mahallî idarelerle, Vilayetler Bankası eliyle yapmış olduğumuz tüm altyapı ve üstyapı projelerinin finansmanını sağlıyoruz.” diyen Bakan Kurum, “TOKİ Başkanlığımız eliyle tekrar dünyada eşi gibisi görülmemiş son 20 yılda toplumsal konut manasında 1 milyon 200 bin toplumsal konut üretimini sağlamış bir kuruluşumuz. Yeniden toplumsal konut dışında da toplumsal donatılarla birlikte gerek ülkemizin iklim değişikliğiyle çabasında gerek kentlerin altyapılarının yenilenmesi kapsamında TOKİ eliyle projeler yürütüyoruz. Yalnızca ülkemizde değil mazlum coğrafyalarda da gereksinimi olan kardeşlerimizin yardımına koşuyoruz. Teknik dayanakları veriyoruz. 109 ülkeye toplumsal konut üretimi konusunda dayanaklarımız var. İnsani yardım gayesiyle Endonezya’da 1050, Sri Lanka’da 500, Pakistan’da 1620 konutu yaptık ve oradaki gereksinim sahibi insanlara teslim ettik. Somali’de 200 yataklı hastanenin imalini, Sağlık Meslek Yüksek Okulu yaptık ve en son 2019 yılında Arnavutluk’ta yaşanan sarsıntı sebebiyle kardeşlerimiz için de 500 konutun üretimini 1 yıl üzere kısa vakitte yapıp Arnavutluklu kardeşlerimize teslimini gerçekleştirdik. Ukrayna ile ilgili bir çalışmamız vardı. Doğal artık savaş sebebiyle süreç durma noktasına geldi. Orada yaşayan vatandaşlar için de Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Ukrayna’da 500 konutun imali için sürecimizi yürütüyoruz.” dedi.

“EMLAK KONUT DÜNYADA DA SEÇKİN GAYRİMENKUL YATIRIM İŞTİRAKLERİNDEN BİRİ”

Emlak Konut eliyle de orta ve orta üstü yatırımcılara hitap eden konutlar ürettiklerini lisana getiren Bakan Kurum, Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım paydaşlığı olan Emlak Konut’un 28,4 milyar lira faal büyüklüğüyle dünyada da nadir gayrimenkul yatırım iştiraklerinden biri olduğunu kaydederek şunları söyledi:

“Özel bölümümüzle, girişimcilerimizle birlikte ülkemizde orta ve orta üstüne hitap eden konutları yapmak üzere projelerimizi yapıyoruz. Doğal şu an değerli bir sürece girdik. Tüm dünya ülkeleri artık kaynakların sonsuz olmadığını anlamış durumda. 1950’li yıllarda başlayan endüstrileşme ile birlikte aslında kentleri ve tabiatımızı hoyratça kullandık ve bugün artık geri dönemeyeceğimiz bir sürece girmiş durumdayız. Önümüzde artık yeni bir yol var. Bu yolda da kentlerimizde gayrimenkul yatırımında çevreyi ve insanı merkeze alan anlayışla yürütmek zorundayız. İklim değişiyor. Dünya 1,2 santigrat derece ısındı. 1,5 santigrat derece ısınmasın diye Sayın Cumhurbaşkanımız BM Genel Konseyinde ülkemizin Paris Anlaşması’na taraf olacağını dünyaya ilan ettiler. Ülkemizde AB ve öteki ülkelerde olduğu üzere net sıfır emisyon maksadını tüm dünyaya ilan etmiş oldu. 2053 yılında ülkemizde net sıfır emisyon amacına ulaşacaktır ve bu manada süreçte ‘Yeşil Kalkınma Devrimi’ diye tanım ettiğimiz geri dönüşümün, döngüsel iktisadın ve yenilenebilir güç kaynaklarının ön planda olduğu yatırımları yapmak zorundayız. Tüm dünya artık bu sisteme geçmek zorunda. Buradaki tüm gayrimenkul yatırımcılarına da bunu söz etmek istiyorum. Biz hakikaten çok aktif bir gayret veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. Gerek yeşil alanlarımızın artırılması gerek iklim değişikliğine ahenk kapsamında lokal yönetimlerimizle yaptığımız çalışmalar gerek özel bölümümüzle bundan sonra atacağımız adımlar, endüstride ve turizmde yeşil dönüşümü ön planda tutmakta ve bu bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır. Türkiye olarak hem bölgesinde hem dünyada iklim değişikliği ile gayret kapsamında süreci yöneten liderlik eden öncülük eden ülke konumuyla süreci yürütmek istiyoruz. Tıpkı vakitte Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’na uygun iklim kanunu hazırlıyoruz. Ki ticaretimizin yüzde 50’den fazlasını AB ülkelerine yapıyoruz. Burada döngüsel iktisadın ön planda olduğu yeşil iktisadın yeşil üretimin ön planda olduğu anlayışla sürecimizi yürüteceğiz.”

“DÜNYADA EŞİ GİBİSİ OLMAYAN BİR İKLİM ŞÛRASI DÜZENLEDİK”

Dünyada eşi gibisi olmayan bir İklim Şûrası düzenlediklerini vurgulayan Bakan Kurum, konuşmasını şu formda sonlandırdı:

“10 bini aşkını iştirakçiyle STK’larımızın, hocalarımızın, belediyelerimizin ve tüm kesimlerin bir ortaya gelerek istişarelerin yapıldığı ve ülkemizin 50 yılını 100 yılını planlayacak vizyon ortaya koyacak adımlarımızı orada daima birlikte yapmış olduğumuz istişareler çerçevesinde ortaya koyduk. İnşallah Sayın Cumhurbaşkanımız da en kısa vakitte milletimizle almış olduğumuz kararları Şûra sonuçlarını paylaşacak. Bundan sonraki adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. İklim Dostu Yeşil Dönüşümü önemsiyoruz. Yatırımcı ve girişimcilerimize kullandıkları her gereçte geri dönüşümü önceliklendirsinler, güneş gücünden istifade etsinler, bu manada atık suların ve gri suların tekrar kullanımı su kaynaklarının sonsuz olmadığı bir süreci daima birlikte yaşıyoruz. Sellerin afetlerin yangınların sayısının sıklığının artık yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada arttığı bir süreci daima birlikte yaşıyoruz. Hasebiyle burada iklim değişikliğiyle gayretin de yatırım önceliği olması gerektiğini söz etmek istiyorum. Bu manada yatırımcılarımızı ülkemize bekliyoruz. Biz her alanda iklim değişikliğiyle uğraş kapsamında gerek yenilenebilir güç alanlarında gerek sanayi ve turizm alanlarında gerekse tarımda bu fırsatların olduğunu söz etmek istiyorum ki buna ait de yasal bir altyapıyı düzenlemeyi yaptığımızı ve buna ait yatırımcıların da önünde önemli bir fırsat olduğunu ki birçok yeşil dönüşümün, geri dönüşümün, döngüsel iktisatla yapılan hareketlerin bundan sonra öteki dünya ülkelerinde de fırsata dönüşeceğini tabir etmek istiyorum. Türkiyemiz büyük dönüşümünde kentlerimizin yeşil dönüşümü tüm yatırımcılara finans kuruluşlarına bir fırsat sunmaktadır. Ülke olarak yatırımcılara kapımız sonuna kadar açık. İnşallah bir daha ki buluşmayı da ülkemizde yapar ve sizi ülkemizde ağırlarız. Hem oradaki hoşlukları hem de fırsatları sizlere gösterme imkânına erişmiş oluruz.”

İstanbul Çadırı, Bakan Kurum ve Bakan Nebati tarafından açıldı

Konuşmaların akabinde MIPIM fuarında Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) önderliğinde kurulan ve Türkiye’nin gayrimenkul dalının milletlerarası bağlantılarını güçlendirecek İstanbul Çadırı, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından açıldı. Çadırda gazetecilerle sohbet toplantısı yapan bakanlar Murat Kurum ve Nureddin Nebati, daha sonra İstanbul Çadırı’nı gezerek Türkiye’den yatırımcılarla görüştüler.

SONRAKİ DURAK LONDRA OLACAK

Bakan Murat Kurum ve Bakan Nureddin Nebati’nin bugün yurt dışı temasları kapsamında İngiltere’nin başşehri Londra’ya geçerek “Birleşik Krallık-Türkiye Yeşil Finansman Konferansı”na katılması planlanıyor. Burada yabancı yatırımcılarla görüşecek iki bakan Türkiye’nin potansiyelini, imkânlarını ve yatırım fırsatlarını ayrıntılıca anlatacak. Maksatlarının Türkiye’ye daha fazla yatırım çekmek olduğunun altını çizen Bakan Kurum, bundan sonraki süreçte iklim dostu projelerin öne çıkacağını kaydetti.

Yabancı iştirakçilere Türkiye’deki yatırım potansiyeli, imkân ve fırsatlarının anlatılacağı fuar sayesinde yurt dışından yeni yatırımların Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek adına sitemizde çerez konumlandırmaktayız. Kişisel verileriniz, KVKK , GDPR ve CCPA kapsamında toplanıp işlenir. Detaylı bilgi almak için Veri Politikamızı / Aydınlatma Metnimizi inceleyebilirsiniz. Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul etmiş olacaksınız.