DOLAR 17,8981 0.04%
EURO 18,4606 0.06%
ALTIN 1.028,60-0,10
BITCOIN 4302195,26%
İstanbul
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bakan Kasapoğlu: Türkiye artık bir spor ülkesi

Bakan Kasapoğlu: Türkiye artık bir spor ülkesi

ABONE OL
Ağustos 11, 2022 04:00
Bakan Kasapoğlu: Türkiye artık bir spor ülkesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Konya’da düzenlenen 5. İslami Dayanışma Oyunları’na dair açıklamalarda bulundu.

‘a konuk olan Bakan Kasapoğlu, açıklamalarında Türkiye’nin spora verdiği bedeli ve kıymeti aktarırken bu alandaki vizyon ve misyonlarını anlattı.

“Muhteşem bir açılışı gerçekleştirdik”

Geçtiğimiz gün gerçekleşen açılış merasimine dair konuşan Bakan Kasapoğlu, “Dün akşam süper bir açılışı gerçekleştirdik. Pek çok vatandaşımız ekranları başında izledi. Tribünlerdeki coşku bambaşkaydı. Bu yıl düzenlenen tertipler ortasında en yüksek katılımlı spor organizasyonu. Yalnızca bu yıl değil, son birkaç yıla baktığımızda Olimpiyatlar sonrası iştirak açısından, aktiflik sayısı açısından çok üst seviye bir tertip. 57 ülke üye ve 54 ülke katılıyor. 4 bin 500’e yakın atlet ve kafilelerle birlikte 6 binden fazla kişi, binlerce sporsever ve 24 farklı branş.” tabirlerini kullandı.

“Türkiye artık bir spor ülkesi”

Türkiye’nin artık bir spor ülkesi olduğunu belirten Bakan Kasapoğlu, “Tabi Türkiye artık bir spor ülkesi. Nereye gidersek gidelim bir spor ihtilalinin izlerini ve somut yapıtlarını görüyoruz. Lisanslı sportmen sayısı 2002’de 278 binken, şu anda 12 milyon. Tesis sayısı 20 binlere yakın. Dün akşamki harika açılışta beni heyecanlandıran, duygulandıran pek çok nokta vardı. Onlardan biri de kafilemizin bir uçtan öteki uca tüm stadı kaplaması. İşte spor ihtilalinin en yakın örneği bu. Artık daha evvel temsilcimiz dahi olmayan branşlarda artık en dorukta İstiklal Marşı’nı söyleten atletler var. Bu bizi geldiğimiz nokta açısından hem performans olarak hem de bilgiler olarak kıymetli bir kademe. Spor turizmi ve spor tertiplerinde da artık bir marka Türkiye. Biz nasıl tesisleri vatandaşımızın ayağına götürüyorsak, nasıl 85 milyonu kadınıyla, erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla, engellisiyle erişilebilir kılma etabında… Vatandaşımızın pek çok itibarlı tertibi da izlemesini imkan tanıyoruz. Konya 2021 bunun örneğidir, Konya 2021’in altyapısı bunun semboldü.” dedi.

“5. İslami Dayanışma Oyunları yeni bir başlangıçtır”

5. İslami Dayanışma Oyunları yeni bir başlangıç olduğunu söyleyen Bakan Kasapoğlu, “Devlet olarak sayın Cumhurbaşkanımızın takviyesiyle genç odaklı, hiçbir şeyi tesadüfe bırakmayan bir grup ruhu, zihniyeti ve çalışmasıyla. Temenni siyaseti gütmüyoruz. Biz bunu yaptık, daha güzelini de yapıyoruz diyoruz. 5. İslami Dayanışma Oyunları yeni bir başlangıçtır. Sporun manası ve ruhuyla uyumlu bir tertiptir. Müsamahanın, muhabbetin kenti Konya. 54 ülkeden katılan sportmenler, her biri âlâ niyetle geldiler, hoş anılarla dönecekler.” kelamlarını lisana getirdi.

“Biz yalnızca stadyum yapmıyoruz”

Türkiye’deki tesisleşmenin sürat kazanması hakkında Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Nereye giderseniz gidin Türkiye’de. Konya’dayız Karatay Belediye spor salonumu var ardımızda. Dört dörtlük. Tüm bunlar Türkiye’nin spor ihtilali diye boşuna demiyoruz. Öteki yandan tesislerin inşası. Biz yalnızca stadyum yapmıyoruz. Atletizm pistlerimiz, olimpik havuzlarımız, salonlar, portlar…” dedi.

Basketbol seferberliği

Basketbolda bir seferberliğe girdiklerini de lisana getiren Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Yoğun bir basketbol seferberliğine giriyoruz. Tesis altyapısı, yalnızca yapmak değil en çağdaş formda yapmaktır. Rekabet edilebilir bir tesis altyapısı… Geçen yıl Tokyo’da olup, dün karşılaştığımız beşerler, bu tesisin altyapısını bize çok müspet bir halde yorumluyorlar. Bu gurur tablosudur. Dinamik bir alan ve daima güncellenmek gerekiyor. Türkiye’nin neresine giderseniz gidin fırsat eşitliği diyoruz ya bunun beden bulduğunu görüyorsunuz. Sonuç de süreç de bu bence. Bu ülkenin her bir evladı yetenek. Kimisi atletizmde, kimisi voleybolda yetenekli. Biz kâfi ki onların önünü açıp imkan verelim. Onlar yürüyorlar, biz onlarla yol arkadaşıyız. 10 bin pota projemiz… Basketbolu büsbütün erişebilir ve teşvik edilebilir diyerek başlattığımız bir proje. Buralarda kapı, mani saat olmayacak. Gençler gelecekler. Saha, yer hazır. Bir hareketlilik ve dinamizm bizler tarafından ortaya konulacak.” açıklamasını yaptı.

“Kazanılan madalyaların hiçbiri tesadüf değil”

Türk sportmenlerin kazandıkları madalyaların tesadüf olmadığını belirten Bakan Kasapoğlu, “Sürdürülebilirlik bizim için çok kıymetli. Sürdürülebilir bir biçimde hem bugünü hem de yarını yöneterek daha büyük muvaffakiyetler kazanacağımıza inanıyorum. Kazanılan madalyaların hiçbiri tesadüf değildir” diye konuştu.

Kadın sportmen sayısındaki artış

Kadın atlet sayısındaki artışa dikkat çeken Bakan Kasapoğlu, “Kadın sportmen sayımız yüzde 50’lere ulaştı. Dünyanın pek çok ülkesinin önündeyiz. Artık geniş bir perspektif var. Bayanlar öncelikli diyoruz. Bayan atletlerle ilgili teşviğimiz ve yatırımlarımız çok güçlü bir biçimde ilerliyoruz. Kadınıyla erkeğiyle, yaş kümesi ayrımı olmaksızın erişilebilir bir spor politikası” dedi.

Büyük tertiplere konut sahipliği

Büyük tertiplere konut sahipliği konusunda ise Bakan Kasapoğlu, “Geçtiğimiz süreçte haziran ayındaki Şampiyonlar Ligi’yle bu yıl mayıs ayındaki Şampiyonlar Ligi finalini kıyaslayacağız. Standartların bariz üstünlüğünü de göstereceğiz. Formula’yla ilgili yönetimsel manada pek çok üstünlük, şükürler olsun. Bunu devam ettirme konusunda çalışmalarımız olacak. Türkiye bu çeşit tertipleri artık talep eden bir ülke değildir. Türkiye bu çeşit tertipler için artık aranılan bir ülkedir. Türkiye bu tıp tertipler için talep edilen bir ülkedir. Elbette biz gerektiğinde müracaatımızı yaparız, gerektiğinde bununla ilgili süreçleri tamamlarız fakat birtakım tertipleri Türkiye’ye vermeyenler, o tertipler ismine kaybederler diye düşünüyorum.” sözlerini kullandı.

Tokyo Olimpiyatları

Tokyo Olimpiyatları’nın kendisi için unutulmaz bir devir olduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Tokyo sürecinde atletlerimizle o atmosferi paylaşmak benim için unutulmaz bir periyottu. Pek çok unsur birlikte şahit ettik. Onlarla birlikte tıpkı heyecanı paylaşıp tıpkı amaca el ele yürümek çok pahalı. Tokyo sürecini hem bir belgesele hem de bir kitaba dönüştürdük. Yakın vakitte tanıtımını da yapacağız.” kelamlarını lisana getirdi.

Süper Lig hakkında

Spor Toto Üstün Lig hakkında ise Bakan Kasapoğlu, “Elbette birisi kazanacak, birisi kaybedecek. Fakat aslolan birlikte sevinip birlikte üzülmektir. Bizim bunları güçlendirecek birtakım çalışmalar yapmamız lazım. Medyamızın da buradaki rolü epeyce değerli. Umuyorum ki bu dönem oyunun ve rekabetin konuşulduğu; oyun kalitesinin ve seyir zevkinin yükseldiği bir dönem olur. Avrupa kupalarında ülkemizi temsil edecek bütün gruplara da muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP